Informacje
Bioton już tu jest
30 listopada w Szczecinie gościł członek zarządu Biotonu Adam Aleksandrowicz. Spotkał się z Piotrem Krzystkiem prezydentem miasta oraz jego zastępcą ds. gospodarczych Dariuszem Wąsem. Podczas spotkania członek zarządu firmy poinformował o planach Biotonu związanych z realizacją inwestycji w Szczecinie. Jakie to plany? Bioton posiada w mieście działkę przy ul. Bronowickiej przeznaczoną pod budowę zakładu produkcyjnego. Spółka zamierza w nim produkować urządzenia do wstrzykiwania insuliny. Na potrzeby przedsięwzięcia planuje się wybudowanie nowego obiektu, wyposażenie go w maszyny i urządzenia produkcyjne oraz adaptację istniejącej zabudowy. W ramach inwestycji przewidziano ponadto zagospodarowanie terenu: wykonanie infrastruktury technicznej i okołozakładowej oraz uporządkowanie terenów zielonych ( nowe nasadzenia drzew, wykonanie trawników – mała architektura).
Z informacji przekazanych przez Adama Aleksandrowicza magistratowi wynika, że swe plany spółka ma zamiar zrealizować w okresie od czerwiec 2012 – luty 2014. Docelowo w nowym zakładzie zatrudnienie może znaleźć ponad 35 osób. Pracować w nim będą głównie inżynierowie i technicy rozwijający unikalny produkt z wykorzystaniem osiągnięć nauki w dziedzinach mechaniki, automatyki, informatyki, materiałoznawstwa i innych.
Czy zapowiadana inwestycja przy ul. Bronowickiej oznacza przeniesienie produkcji z ul. Litewskiej do nowej lokalizacji, czy może uruchomienie nowej działalności?
- Niestety w chwili obecnej nie ma możliwości udzielenia odpowiedzi na Pańskie pytania - odpowiada w mailu zwrotnym Jacek Zawadzki, z agencji PR Egzo Group. która obsługuje Bioton w zakresie kontaktów z prasą. Nie odpowiada też na pytania o to czy inwestycja wiąże się ze wzrostem zatrudnienia, rozszerzeniem asortymentu lub wolumenu produkcji ani o to dlaczego Bioton produkuje sprzęt medyczny akurat w Szczecinie i skąd decyzja o inwestycji przy ul. Bronowickiej. Biuro prasowe Biotonu nie udziela też informacji o działalności spółki Copernicus.
– Nowa inwestycja realizowana jest z powodu zwiększającego się popytu – wyjaśnia na łamach gazety giełdy Parkiet Sławomir Ziegert, prezes Biotonu.
Bioton objął 60 proc. w spółce Kappa Medilab (obecnie Copernicus) w 2010 roku. Dzięki temu uzyskał wyłączność na komercjalizację produkowanego przez nią wstrzykiwacza.
Budowa zakładu produkcji wstrzykiwaczy jest jednym z istotnych elementów projektu pt. "Dywersyfikacja produkcji poprzez wprowadzenie gamy innowacyjnych produktów dla diabetyków" realizowanego przez spółkę. Projekt ten został rekomendowany do wsparcia w ramach Działania 4.5 "Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki" Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Wartość całego projektu oszacowano na ponad 170 mln zł w tym zakład produkcji wstrzykiwaczy to ponad 20 mln zł.
Bioton SA jest polskim przedsiębiorstwem biotechnologicznym zajmującym się produkcją oraz dystrybucją leków, głównie produktów biotechnologicznych (rekombinowana insulina ludzka).
Michał Abkowicz