Informacje
Będzie strefa ekonomiczna na terenach Gryfii
Ponad 40 hektarów gruntów należących do tej pory do Szczecińskiej Stoczni Remontowej włączonych do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec, a w przyszłości sprzedane.
Decyzję taką, na prośbę zarządu firmy podjęli w poniedziałek szczecińscy radni. Strefa ma zostać objęte 40,8 hektara gruntów położonych na Wyspie Gryfia i Ostrowie Brdowskim. „Remontówka” ma zostawić na swoją działalność zaledwie nieco ponad 5 ha. Takie zmniejszenie posiadanych gruntów, w dużej części nie używanych, ma pomóc ograniczyć koszty utrzymania zakładu, a objęcie ich strefą – zachęcić potencjalnych nabywców.
- Objęcie tych nieruchomości Specjalną Strefą Ekonomiczną stworzy dogodne warunki do odbudowy istniejącej substancji gospodarczej, ożywi teren i stworzy nowe, niezmiernie potrzebne dla miasta i regionu miejsca pracy – argumentował poparcie dla tego pomysłu wiceprezydent Dariusz Wąs. - Zważywszy na fakt likwidacji wielu przedsiębiorstw, głównie z sektora przemysłu, których aktywność determinowała rozwój nie tylko Szczecina, ale i regionu, niezbędna jest poprawa konkurencyjności gospodarki miasta. Możliwość taką daje rozszerzenie na nowych terenach Szczecina Podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC.
Plany te wzbudziły jednak zaniepokojenie związkowców, którzy twierdzą, że na 5,4 ha prowadzenie dotychczasowej działałności będzie niemożliwe. Na dodatek nie przedstawiono im szczegółowych planów, które tereny pozostaną w Gryfii, jednak według nich, bez względu na to jak podzielona zostanie działka, nie ma szans na to, żeby w jej obrębie zachowano wszystkie niezbedne dla zakładu elementy, takie jak nabrzeże czy kadłubownie. Oznacza to ich zdaniem, że albo właściciel planuje ograniczenie działalności zakładu, albo wystąpi konieczność wynajmowania od nowych właścicieli np. hal, które znajdą się poza terenem stoczni. Podczas sesji Rady Miasta wątpliwości te rozwiał prezes SSR Dariusz Michalak, który stwierdził, że kontynuowanie i działalności stoczniowej w "Gryfii" to dla niego "oczywista oczywistość". To przekonało radnych, którzy jednogłośnie opowiedzieli się za utworzeniem podstrefy.
Dodatkowo mógł ich przekonać fakt, że jeden inwestor na terenach "Gryfii" już się pojawił. W kwietniu podpisano bowiem w formie aktu notarialnego przedwstępną warunkową umowę sprzedaży przez Szczecińską Stocznię Remontową „Gryfia” S.A. 20,9 ha gruntu położonego na wyspie Ostrów Brdowski. Inwestorem jest KSO Sp. z o.o., spółka powołana do realizacji wspólnego przedsięwzięcia (joint venture) przez trzy firmy: niemiecką Bilfinger Berger (62,5% udziałów), gdyńską Stocznię „CRIST” (25% udziałów) oraz Fundusz Inwestycyjny Zamknięty MARS należący do Agencji Rozwoju Przemysłu (12,5% udziałów). Inwestor planuje utworzenie na zakupionym terenie nowoczesnego zakładu produkującego fundamenty morskich siłowni wiatrowych. Wartość inwestycji wyniesie powyżej 50 mln EUR. W jej wyniku powstanie około 400 nowych miejsc pracy, w tym część w dziale badań i rozwoju.
KZ