Informacje
Amazon pokazuje swoje centrum w Kołbaskowie [DUŻO ZDJĘĆ]
Amazon Robotics w Kołbaskowie zaczyna pracę 2 października. Centrum korzystać będzie także z usług lokalnych firm, m. in.: transportowych, cateringowych, eventowych czy szkoleniowych.
Oliver Kraftsik, dyrektor zarządzający Amazon Robotics w Kołbaskowie oraz Marzena Więckowska, rzeczniczka Amazon
/fot.: mab /
29 sierpnia Amazon pokazał swoje najnowsze polskie centrum e-commerce dziennikarzom.
Budowa Amazon Robotics w Kołbaskowie trwała dziesięć miesięcy. Kosztowała ok. 400 mln zł.
W Kołbaskowie powstał obiekt o powierzchni 156 tys. m kw. na trzech kondygnacjach. Dwie wyższe są oszklone z każdej strony budynku. Parter doświetlony jest ponad stumetrowymi tzw. tunelami świetlnymi (to otwory w suficie, biegnące wyżej niczym kominy zakończone przepuszczającymi światło materiałami).
- To największy taki obiekt w Polsce. Hala jest w pełni klimatyzowana. To także pierwszy taki obiekt w Europie, który ma dookoła okna i tunele świetlne, by zapewnić pracownikom odpowiedni dostęp światła – podkreśla Ashraf Abu El Riesh, project manager ds. budowy centrów Amazon.
W Kołbaskowie powstało centrum Amazon Robotics wyposażone w najnowsze technologie (przy budowie użyto 375 tys. m kabli). 3 tys. robotów wspomagać będzie tu pracę ludzi.
Roboty (niewielkie pomarańczowe samojezdne wózki) już są gotowe do pracy na dwóch górnych poziomach. To one dowozić będą półki z towarami do pracowników, którzy kompletować będą zamówienie.
System to m. in. szlaki wyznaczone kodami kreskowymi. Roboty skanują kody i dzięki temu przemieszczają się odpowiednią trasą – dostarczają odpowiedni towar do odpowiedniego pracownika. Same kontrolują także stan załadowania swoich baterii. W razie potrzeby podjeżdżają do stacji doładowujących. Kontrolują także, jakie towary schodzą częściej, a na jakie sezon już minął. Odsuwają półki z rzadziej zamawiany towarami w dalsze części magazynu.
W centrum są odrębne stacje pakowania zamówień wielotowarowych, jednotowarowych oraz towarów opakowanych jako prezenty. Do nich skompletowane towary zjeżdżają taśmami transportującymi w pojemnikach oznakowanych kodami kreskowymi.
Już zapakowane przesyłki są ważone. Jeśli waga się nie zgadza z wagą zamówionych towarów, przesyłka jest zatrzymana. Jeżeli nie ma błędu, przesyłka z etykietą (danymi odbiorcy) jest kierowana dalej. Dowożona jest do najbliższego dla klienta centrum sortowania.
Dyrektorem zarządzającym Amazon Robotics w Kołbaskowie został Oliver Kraftsik z Niemiec z Koblencji, od pięciu lat związany z Amazon, od trzech z Amazon Polska. Pracował w centrach tej firmy we Wrocławiu i w Poznaniu. Obecnie przeprowadził się do Szczecina.
- To jedno z najnowocześniejszych centrów naszej sieci na świecie – mówi Oliver Kraftsik. Wyjaśnia, że każde centrum Amazon specjalizuje się w innych towarach. W Kołbaskowie będą towary mniejsze np. książki, sprzęt elektroniczny, zegarki, produkty spożywcze.
Ciężarówki dostarczać tu będą towary od producentów z całej Europy i wywozić przesyłki dla zamawiających z wielu krajów. Przy Amazon Robotics w Kołbaskowie powstało 50 miejsc dla tirów oraz specjalne doki.
Firma już zatrudniła większość menedżerów. Szkolą się w innych centrach w Polsce i za granicą.
Trwa rekrutacja pracowników tzw. poziomu podstawowego. Amazon prowadzić ją będzie co najmniej do listopada.
Docelowo w Kołbaskowie pracować ma ponad 1000 osób. Na starcie ok. 500.
Czy centrum korzystać będzie z lokalnych firm i usług?
Marzena Więckowska, rzeczniczka Amazon Polska mówi, że lokalni partnerzy będą zapewniać np. transport, także dowóz pracowników (darmowy dla pracowników) czy jedzenie w zakładowej stołówce.
- Dla pracowników mamy sporo benefitów. Organizujemy także całą masę eventów. Oferujemy specjalną ofertę kulturalną. Każdy pracownik skorzystać może również z dofinansowania szkoleń w ramach wewnętrznego programu „Postaw na Swój Rozwój”. To wszystko zapewniać będą lokalne firmy – mówi Marzena Więckowska.
Amazon ma w Kołbaskowie 12-hektarową działkę. Tylko część wykorzystał pod budowę centrum. W razie potrzeby działka pozwala na rozbudowanie tego centrum w przyszłości.
ata
Wszystkich rekordów: