Informacje
ARP potwierdza: produkcja off-shore'owa w części stoczni Gryfia
50 mln euro zainwestują tam niemiecki koncern budowlany Bilfinger Berger, gdyńska Stocznia Crist oraz należący do ARP Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Mars.
W Szczecinie na części terenów Stoczni „Gryfia” powstanie nowoczesny zakład branży „off-shorowej”, czyli związanej z produkcją wielkogabarytowych konstrukcji stalowych dla sektora energetyki morskiej. Fabryka będzie wytwarzała fundamenty morskich siłowni wiatrowych. Podpisana 2 kwietnia br. w Warszawie Umowa przewiduje realizację przedsięwzięcia przez joint venture trzech firm: niemieckiej firmy Bilfinger Berger, gdyńskiej Stoczni „CRIST” oraz należącego do Agencji Rozwoju Przemysłu Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego MARS.
Wartość inwestycji wyniesie powyżej 50 mln EUR. W jej wyniku powstanie około 400 nowych miejsc pracy, w tym część w dziale badań i rozwoju. W nowej fabryce planowana jest roczna produkcja około 80 tys. ton konstrukcji stalowych stanowiących elementy fundamentów morskich wież wiatrowych.
Rozpoczęcie projektu wymaga spełnienia warunków, m.in. uzyskania zgody UOKiK oraz pozwolenia na budowę, tym samym powodzenie projektu zakłada dobrą współpracę z władzami lokalnymi i centralnymi.
Do czasu osiągnięcia pełnej mocy działalności produkcyjnej przez nową fabrykę w Szczecinie, elementy do budowy farm wiatrowych będą wytwarzane w zakładach jednego z partnerów – spółki „CRIST” – w Trójmieście.
Inwestorzy przewidują, że w ciągu najbliższych 10 lat rynek będzie potrzebował nawet 5,5 tysiąca tego typu fundamentów. Głównymi odbiorcami będą firmy niemieckie i brytyjskie. Szczecińska fabryka ze względu na dobrą lokalizację, najnowocześniejsze technologie oraz wykwalifikowane kadry, w znacznej części wywodzące się ze szczecińskiego przemysłu stoczniowego, zamierza odegrać istotną rolę w rywalizacji o ten obiecujący rynek.
Prezes ARP SA Wojciech Dąbrowski gratulując inwestorom stwierdził: - Umowa stwarza perspektywę powrotu po kilku latach szeroko rozumianego przemysłu stoczniowego do Szczecina w postaci produkcji na rzecz morskiej energetyki wiatrowej. Wartością projektu jest jego międzynarodowy charakter, obiecująca i nowoczesna branża i wykorzystanie potencjału materialnego i społecznego szczecińskiego sektora stoczniowego. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. nie powiedziała w tej kwestii jeszcze ostatniego słowa i będzie dalej pracować nad generowaniem i rozwijaniem projektów takich jak dzisiejszy.
Bilfinger Berger jest międzynarodowym koncernem świadczącym usługi dla przemysłu i rynku nieruchomości oraz w obszarze infrastruktury. Spółka istnieje od 1880 roku, jej przychody w 2011 r. wyniosły 8,5 mld euro, zatrudnia na całym świecie blisko 60 tys. pracowników. BB jest jednym z europejskich liderów w zakresie instalacji konstrukcji dla elektrowni wiatrowych.
CRIST S.A. to polska firma stoczniowa i produkująca konstrukcje stalowe. Jest spółką prywatną, powstałą w 1990 roku, dającą pracę 2 tys. pracowników, w 2011 r. jej wartość sprzedaży przekroczyła 600 mln zł. Spółka kupiła dok i część majątku likwidowanej Stoczni Gdynia i obecnie prowadzi w nim produkcję stoczniową. W ciągu swego istnienia zbudowała około 300 jednostek pływających i zrealizowała szereg projektów z dziedziny energetyki wiatrowej.
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa działającą od 1990 roku. Jej zadaniem jest wspieranie restrukturyzacji i prywatyzacji podmiotów gospodarczych oraz rozwój przedsiębiorczości m.in. poprzez tworzenie i zarządzanie Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi. Agencja udziela pożyczek ze środków własnych, udziela również pomocy publicznej indywidualnej na ratowanie i/lub na restrukturyzację. Wartość kapitału własnego Agencji według stanu na 31 grudnia 2011 r. wynosi 4,3 mld zł. ARP S.A. reprezentowana jest w tym projekcie przez MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (o aktywach w wysokości blisko 730 mln zł), którego misją jest m.in. zwiększanie wartości spółek stoczniowych.
SG