Informacje

Informacje 2009-02-16

Innowacje kontra kryzys

Konferencja oraz międzynarodowa giełda kooperacyjna „Zielona Chemia” ściągnęły do Szczecina 70 firm branży chemicznej z Polski i zagranicy.
Giełda kooperacyjna /fot. mab/ Giełda kooperacyjna /fot. mab/
Podczas giełdy kooperacyjnej odbyło się 40 spotkań /fot. mab/
Podczas giełdy kooperacyjnej odbyło się 40 spotkań /fot. mab/
Andrzej Iwaniuk z IdeaPorta /fot. mab/
Andrzej Iwaniuk z IdeaPorta /fot. mab/
Jacek Drożdżal (Zielona Chemia) i prof. Mirosława El-Frey (ZUT) /fot. mab/
Jacek Drożdżal (Zielona Chemia) i prof. Mirosława El-Frey (ZUT) /fot. mab/
Wacław Pawlak, (Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza) /fot. mab/
Wacław Pawlak, (Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza) /fot. mab/
Andreas Borchardt z ZukunftsAgentur Brandenburg /fot. mab/
Andreas Borchardt z ZukunftsAgentur Brandenburg /fot. mab/

Konferencja odbywała się w hotelu Radisson SAS 12 i 13 lutego. Jej tematem wiodącym były nowe trendy w przemyśle chemicznym. Referaty dotyczyły konkretnych przykładów rozwiązań stosowanych w branży.  - automatyki, logistyki czy ochrony środowiska.

Przykłady zastosowania systemów automatyki przemysłowej zaprezentował Piotr Huryń z poznańskiej firmy B&R. Z kolei nowe pomysły i badania nad zwiększeniem możliwości technologicznych w przemyśle chemicznym omówił dr Krzysztof Pietrusewicz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Pojawiały się też tematy prezentacji nawiązujące do kryzysu gospodarczego. Andrzej Iwaniuk z portalu IdeaPorta radził jak oszczędzać w czasie kryzysu ekonomicznego w branży chemicznej korzystając z internetowej platformy biznesowej, a Tomasz Zacharz, Tebodin SAP-Projekt opowiadał o propozycjach dla przemysłu chemicznego w dobie recesji.

Drugiego dnia uczestnicy spotkania mieli okazję poznać organizacje gospodarcze i klastry skupiające firmy chemiczne na Ukrainie i w Niemczech.

Podczas Zielonej Chemii odbyła się giełda kooperacyjna. W trakcie 40 spotkań o możliwościach współpracy rozmawiali przedsiębiorcy, menadżerowie i naukowcy.

Impreza jest kontynuacją organizowanych w ubiegłym roku targów Chemika. W tym roku jednak organizatorom nie udało się znaleźć wystarczająco wielu chętnych do wykupienia stoisk targowych i z części wystawienniczej zrezygnowano.

- Firmy mocno tną koszty. Ale w naszej konferencji bierze udział ponad dwukrotnie więcej firm niż przed rokiem - wyjaśnia Jacek Drożdżal, prezes Zachodniopomorskiego Klastra Chemicznego „Zielona Chemia", który współorganizował konferencję.

Zachodniopomorski klaster jest pierwszą instytucją  tego typu w Polsce. Skupia 29 chemicznych firm, a 14 kolejnych czeka na przyjęcie do niego. Są już pierwsze wymierne efekty współpracy firm należących do klastra.

- Firma Fosfan uruchomiła, wspólnie z firmą Autocomp, linię produkcyjną. Za chwilę pojawią się następne konkretne przykłady współpracy - mówi Jacek Drożdżal.

Organizatorami Konferencji i giełdy kooperacyjnej są Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechnika Szczecińska (RCIiTT) i Stowarzyszenie Zachodniopomorski Klaster Chemiczny "Zielona Chemia".

mab

utworzono : 2009-02-16 16:16
Wszystkich rekordów:

Społeczność