Informacje
Szczecińska filharmonia europejską ikoną
Nagroda im. Miesa ven der Rohe przyznana szczecińskiej „lodowej bryle”, to dowód na to, że warto inwestować w niezwykłą architekturę.
Decyzję o przyznaniu Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa ven der Rohe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłoszono 8 maja w Barcelonie. Szczecinki budynek pokonał blisko 40 innych projektów.
Ta nagroda jest jak architektoniczny Nobel. Przyznawana jest co dwa lata przez Komisję Europejską i Fundację Miesa van der Rohe. Jej zadaniem jest podkreślanie znaczenia wkładu europejskich architektów w rozwój nowych idei i technologii we współczesnym rozwoju urbanistycznym. Gmach
Zaprojektowana przez barcelońskich architektów ze studia Barozzi Veiga bryła Filharmonii od czasu wybudowania zbiera wiele wyrazów uznania. Określa się ją jako niezwykłą i wyjątkową nową ikonę Szczecina, podkreśla jej wysoką jakość wykonania, niezwykłą atmosferę i artyzm. Zwycięstwo w międzynarodowym konkursie architektonicznym daje przeświadczenie, że to nie są epitety nad wyrost pochwalne.
Budowa nowej Filharmonii, którą rozpoczęto w marcu 2011 i zakończono we wrześniu 2014 roku, kosztowała 95 mln zł, z czego prawie 45 mln zł dofinansowane zostało RPO. Wnętrze obiektu to ponad 12 tys. metrów kw. przestrzeni, rozłożonej na czterech kondygnacjach, w której znajdują się m.in.: sala symfoniczna, sala kameralna, sale prób, sklep muzyczny, kawiarnia, obszerne foyer oraz garderoby dla artystów, magazyn instrumentów i biura. Na co dzień biała fasada Filharmonii może rozbłysnąć wieloma barwami w różnej konfiguracji. Od pierwszego sezonu artystycznego 2014/2015 Filharmonia jest miejscem szeroko pojętego życia kulturalnego i biznesu.
AK
Zdjęcie: aeropix.pl
Wszystkich rekordów: