Informacje

Informacje 2020-03-19

Branża IT: mniej zleceń w niektórych sektorach, powszechna praca zdalna szansą w dłuższej perspektywie [BIZNES W CZASACH ZARAZY]

O funkcjonowaniu firm z sektora IT w czasie epidemii koronawirusa mówi Marcin Kaczmarek, prezes zarządu Consileon Polska i prezes zarządu Klastra ICT Pomorze Zachodnie.

 /fot.: Unsplash.com / /fot.: Unsplash.com /

Marcin Kaczmarek, prezes zarządu Consileon Polska i prezes zarządu Klastra ICT Pomorze Zachodnie:

" - Na obecną sytuację patrzę przez pryzmat sektorów gospodarki, które w gronie firm IT z Pomorza Zachodniego głównie obsługujemy. Handel detaliczny i e-commerce biją rekordy, chociaż zapewne nie będzie to trwało stale. Bankowość w naszej ocenie też będzie miała się dobrze, bo firmy i ludzie będą potrzebować pieniędzy. Natomiast, jeśli ktoś obsługuje branżę wycieczkową, to może zmagać się teraz z problemami. Spójrzmy jednak na przemysł i przykład zamykanych w Niemczech fabryk samochodów, w których brakuje pracowników i które mają kłopoty z dostawami. Mniej samochodów oznacza mniejsze potrzeby w zakresie wsparcia ich sprzedaży. Typowo więc tutaj, ale też w wielu innych sektorach, kryzys najpierw odbije się na budżetach na marketing, które często trafiają do firm z naszego sektora. Z drugiej jednak strony występuje wtedy trend do skupiania się na ruchu online i to jest duża szansa dla naszych dostawców e-commerce.
Wracając do automotive — na szczęście sytuacja w mniejszym stopniu dotknie zapewne twórców rozwiązań IT wykorzystywanych w samych samochodach, gdyż efekty ich prac będą na rynku dopiero za kilka lat i są to długoterminowe inwestycje.

Grupą klientów, które w niektórych przypadkach już wstrzymały współpracę z sektorem IT, są startupy.  Starają się one raczej ograniczać koszty niż inwestować, bo widzą, że ich klienci w obecnej sytuacji nie są w stanie myśleć o kupnie od nich towarów i usług.

Pracę wielu naszym firmom utrudnia zamknięcie granic, a wcześniej zrozumiała niechęć wielu pracowników do wyjazdów. O ile w ramach działalności projektowej możemy to zastąpić pracą zdalną, to na etapie uzgadniania interesów są sytuacje, w których po prostu trzeba się spotkać, np. żeby zamknąć transakcję.

Obserwuję, że dużo firm zaczęło pracować zdalnie, ale widzę też, że minie wiele czasu, zanim się nauczą robić to efektywnie. Co prawda setki pracowników w weekend dostało dostępy do narzędzi biurowych na swoich domowych komputerach, ale jedną rzeczą są narzędzia, a drugą kwestie związane z bezpieczeństwem. Zaczynając od prozaicznych spraw, takich jak wysyłanie ważnych dokumentów za pośrednictwem popularnych komunikatorów. Praca zdalna to ogromne pole do popisu w zakresie doradztwa przez firmy zrzeszone w klastrze ICT Pomorze Zachodnie, które w ten sposób pracują od lat. Są wśród nas także dostawcy, którzy specjalizują się w bezpieczeństwie oraz oprogramowaniu i sprzęcie do telekonferencji.

Jakie są rokowania dla branży IT? Miejmy nadzieję, że pandemia potrwa najwyżej kilka miesięcy i się uspokoi. Zmieni ona jednak rynek i jej konsekwencje będą długoterminowe. Ludzie nauczą się pracować w sposób zdalny i zarządzać w ten sposób zespołami. Gdy to nastąpi, jestem przekonany, że tysiące pracowników w Niemczech, którzy regularnie jeżdżą do pracy po kilkaset kilometrów w jedną stronę, będzie chciało zmienić sposób funkcjonowania na pracę zdalną. Firmy będą musiały dobrze się przyjrzeć temu, co naprawdę wymaga fizycznych spotkań, a co już nie. Długoterminowo to szansa dla polskich firm, które będą miały okazję, by łatwiej zaistnieć na niemieckim rynku, bo nie będzie miało znaczenia czy są 100, czy 700 km od swoich klientów."


Not. mab

aktualizowano: 2020-04-01 14:09
Wszystkich rekordów:

Społeczność