Informacje
PDH Polska wyłoni jednego, generalnego wykonawcę
Spółka powołana przez Grupę Azoty Police do budowy instalacji do produkcji propylenu ma gotowy komplet dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia prac budowlanych.
Generalny wykonawca projektu prowadzonego przez spółkę PDH Polska zostanie wybrany w drodze przetargu. Jego zadaniem będzie realizacja całości prac budowlanych i projektowych w formule „pod klucz”, w tym m.in.: wykonanie samej instalacji wraz z infrastrukturą, urządzeniami portowymi, urządzeniami do magazynowania propanu oraz stacją zasilania elektrycznego. Powierzenie całości prac jednej firmie ma na celu minimalizację ryzyka związanego z przebiegiem procesu inwestycyjnego oraz kosztów związanych z projektem.
„Inwestycja jest ogromną szansą dla polskich podmiotów, gdyż jednym z kryteriów wyboru wykonawcy będzie udział w przedsięwzięciu polskich firm (tzw. wskaźnik polonizacji oferty)” – zaznacza w komunikacie prasowym Grupa Azoty Police.
Grupa Azoty przymierza się do dodatkowej rozbudowy inwestycji PDH o zintegrowaną z nią instalację do produkcji polipropylenu. Po zakończonej analizie możliwe będzie określenie terminu rozpoczęcia komercyjnej działalności instalacji. Obecnie termin ten został ustalony na początek 2021 roku.
Zgodnie z założonym harmonogramem spółka PDH Polska zakończyła już projektowanie części procesowej instalacji oraz infrastruktury pomocniczej. Opracowany został także raport oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz przygotowano komplet dokumentów wymaganych do uzyskania pozwolenia na budowę.
Budowa instalacji do produkcji propylenu metodą PDH to jedna z kluczowych inwestycji Grupy Azoty Police (w grudniu Grupa Azoty S.A. kupiła akcje spółki PDH Polska). W szczytowym momencie realizacji inwestycji, na placu budowy pracować będzie ok. tysiąc pracowników, a po uruchomieniu instalacji zatrudnienie znajdzie ok. 200 osób.
Instalacja Grupy Azoty Police będzie jedną z bardziej nowoczesnych instalacji procesowych i technicznych istniejących na świecie. Produkty, które powstaną w polickiej spółce znajdą zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle chemicznym. Ich odbiorcami mają być zarówno firmy polskie, jak i zagraniczne.
„Obecnie Polska musi sprowadzać z zagranicy idące w setki tysięcy ton ilości propylenu i polipropylenu. Inwestycja realizowana przez Grupę Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA pozwoli w znacznej mierze zastąpić ten import produkcją krajową przy wykorzystaniu najnowocześniejszych, innowacyjnych technologii” – czytamy dalej w komunikacie prasowym.
ak
Wszystkich rekordów: