Informacje
Szczecin: nowe biura i centra handlowe
Na początku kwietnia rozpoczęły się prace na budowie Baltic Business Park - zespołu biurowców, w pobliżu byłej Stoczni Szczecińskiej. W czterech budynkach będzie w sumie ok. 40 tys. m kw. powierzchni biurowej. W pobliżu znajdzie się 800 miejsc parkingowych. To inwestycja szczecińskiej Koncepty, która liczy na to, że nowe biura wynajmie u niej firma Unicredit, która obecnie ma siedzibę w odremontowanym, postoczniowym biurowcu również należącym do spółki.
Pierwszy budynek kompleksu Baltic Business Park powinien zostać otwarty jesienią przyszłego roku. Koszt samej budowy ma wynieść ok. 200 mln zł. Wcześniej jednak trzeba przeprowadzić palowanie gruntu, które może potrwać pięć miesięcy.
- Firma Keller zaczyna odwierty, które pozwolą określić na jakiej głębokości znajdują się wody gruntowe. Na razie wiemy, że ze względu na ich wysoki poziom będziemy musieli wbić w ziemię 2 tys. pali - mówi Agnieszka Czapska, prokurent firmy Koncepta.
Ale Baltic Business Park nie będzie pierwszym centrum biurowym w mieście. W połowie tego roku otwarty zostanie Oxygen - biurowiec firmy Echo Investment, przy skrzyżowaniu ul. Malczewskiego z al. Wyzwolenia.
- Poziom wynajmu powierzchni Oxygena przekroczył 50 proc. Wśród najemców są firmy z branży gastronomicznej i branży BPO oraz Nordea Bank Polska, Medicover, Coloplast Shared Services, Isabel Studio, Subway i Fabryka Gier - mówi Wojciech Knawa, Leasing Manager z Echo Investment.
Natomiast Na przełomie 2011 i 2012 oddany do użytku zostanie biurowiec w dawnym Posejdonie. Znajdzie się tam 23 tys. m kw. powierzchni biurowej i 3,3 tys. m kw. powierzchni handlowej. Inwestorem jest w tym przypadku Centrum Development & Investments – właściciel modernizowanego obiektu. Od dłuższego czasu na wyburzenie czeka budynek po Danie przy al. Wyzwolenia. Spółka JW Construction zapowiada budowę w tym miejscu własnego biurowca. Oprócz tego inwestycję w Szczecinie - budowę dwóch biurowców przy bramie Portowej planuje deweloperska spółka należąca do koncernu Ikea.
Handel w centrum, na prawobrzeżu i pogodnie
W Szczecinie powstają też centra handlowe. Największym będzie Kaskada (43 tys. m wk. powierzchni najmu), która ma zostać otwarta w centrum miasta w 2011 roku. Znajdzie się w niej ok. 140 sklepów i punktów usługowych. Wśród kluczowych najemców znajdą się delikatesy, duży sklep z elektroniką użytkową, kilka dużych sklepów odzieżowych, sklep sportowy. Inwestorem jest niemiecka firma ECE.
Pod koniec 2011 roku zakończy się budowa centrum handlowego Astra. Powstanie ono przy ul. Struga, w miejscu budynku, w którym mieści się budowlany sklep Nomi. Kiedyś mieściły się tam hale Przedsiębiorstwa Hurtu Spożywczego.
- Planowanym terminem rozpoczęcia budowy centrum Astra jest IV kwartał 2010 roku. Przebudowa zajmie około 12-15 miesięcy, zakończenie prac zaplanowane zostało na koniec 2011 roku - informuje Wojciech Gepner PR Manager z Echo Investment SA, które jest inwestorem. - Istniejący budynek zostanie zmodernizowany i przebudowany. Przebudowa obejmie budowę drogi, zagospodarowanie zieleni, modernizację istniejącego obiektu i miejsc parkingowych. Szacowany koszt to ok. 120 mln zł.
Powierzchnia całkowita centrum Astra to ponad 31 tys. m kw., natomiast powierzchnia wynajmowana to około 26 tys. m kw. W galerii znajdzie się ok. 70 sklepów i punktów usługowych, a wśród nich m.in. sklepy odzieżowe, sportowe, obuwnicze i punkty gastronomiczne. Jednym z największych najemców będzie sklep Nomi, supermarket spożywczy oraz supermarket RTV i AGD. Centrum zostanie wyposażone w około tysiąc miejsc parkingowych. Dodatkowo w Astrze znajdzie się dziewięciosalowe kino, które zostanie zrealizowane w późniejszym okresie.
Obecnie projekt jest na etapie procedur administracyjnych. Koncepcję centrum wykonało biuro Open Architekci. Projekt budowlany jest na ukończeniu, a jego opracowaniem zajęło się Studio A4 ze Szczecina. Wykonawca centrum nie został jeszcze wybrany.
Nieco później, w pierwszej połowie 2012 roku otwarte ma zostać CH Ferio Pogodno na terenie dawnych Zakładów Polmo, przy al. Wojska Polskiego. Obiekt o powierzchni 44 tys. m kw. (31,5 tys. m kw. powierzchni najmu) stawia spółka RE Project Development należąca do banku Reiffeisen.
- Mamy prawomocne pozwolenie na budowę. Komercjalizacja centrum została już rozpoczęta. W fazie końcowej negocjacji znajdują się umowy z głównymi najemcami wielkopowierzchniowymi, posiadamy również podpisane listy intencyjne z najemcami, którzy są zainteresowani wynajmem mniejszych powierzchni - informuje Elżbieta Krawczyk, Marketing & PR Professional z RE Project Development.
Co charakterystyczne, główny parking obsługujący dwukondygnacyjne centrum handlowe (na 500 samochodów) znajdować się będzie na dachu galerii. Stamtąd klienci dostaną się do sklepów ruchomymi lub windami. Dodatkowe miejsca parkingowe (ok. 300) znajdować się będą na zapleczu Galerii.
RE Project Development nie wyłonił jeszcze głównego wykonawcy swojego centrum handlowego.
mab