Informacje

Informacje 2016-03-14

Udogodnienia podatkowe mają rozwinąć przemysł stoczniowy

Zwolnienie z podatku VAT od początku produkcji statku, zryczałtowany 1-proc. podatek od wartości sprzedanej produkcji, możliwość włączenia stoczni do Specjalnych Stref Ekonomicznych – to założenia  projektu tzw. „ustawy stoczniowej” przedstawione 14 marca w Szczecinie.

Szczeciński Park Przemysłowy /fot.: mab / Szczeciński Park Przemysłowy /fot.: mab /
Projekt ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i produkcji komplementarnej – bo tak brzmi pełna nazwa „ustawy stoczniowej" – zawiera rozwiązania dotyczące przede wszystkim sfery finansowej. Odnosi się ona do stoczni, zarówno państwowych, jak i prywatnych, jednak będzie miała wpływ na cały sektor firm z nimi kooperujących. Nowe przepisy miałby wejść w życie 1 stycznia 2017 roku. 
 
Założenia ustawy zaprezentowali podczas wspólnej konferencji prasowej Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz Paweł Szałamacha, szef resortu finansów. Konferencję zorganizowano w historycznym miejscu – świetlicy na terenie byłej stoczni szczecińskiej przy ul. Antosiewicza, gdzie w 1980 roku podpisano porozumienia sierpniowe.
 
Zerowy VAT
 
Projekt zakłada szersze niż obecnie stosowanie stawki podatku VAT w wysokości 0 proc. w odniesieniu do produkcji stoczniowej i komplementarnej. Rozszerzony zostanie katalog jednostek pływających, do budowy i wyposażenia których zastosowanie będzie miała ta preferencyjna stawka VAT. 
 
Dla przemysłu okrętowego (szczególnie dla stoczni) oznaczać to będzie poprawę płynności finansowej przy budowie nowych jednostek. Zamawiane części i wyposażenie do większej ilości statków kupowane będą bowiem bez obciążenia tym podatkiem. Również stocznie remontowe skorzystają z nowych rozwiązań – przy remontach, przebudowach czy konserwacji eksploatowanych jednostek. Obecnie stocznie odzyskują VAT (wynosi on 23 proc.), ale dopiero w momencie zakończenia budowy.
 
CIT lub zryczałtowany podatek
 
W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), projekt przewiduje możliwość wyboru między standardową formułą podatku CIT a zryczałtowanym podatkiem od wartości sprzedanej produkcji w wysokości 1 proc. Wybór tej formy opodatkowania następował będzie poprzez złożenie przez przedsiębiorcę oświadczenia, a zmiana formy opodatkowania nie będzie możliwa przed upływem trzech lat.
 
Projekt przewiduje także możliwość rozszerzenia specjalnej strefy ekonomicznej i objęcie nią stoczni. Ujęto w nim również kwestie dostępu do środków UE, możliwe do zastosowania na gruncie prawa krajowego i uwarunkowań międzynarodowych, w tym w szczególności unijnych. 
 
– Rząd robi swoją część roboty, ale później ta szansa musi być wykorzystana przez konstruktorów, inżynierów, armatorów i same stocznie – stwierdził podczas konferencji prasowej Paweł Szałamacha.
 
red
 
Tematy: stocznia szczecińska (35) | stocznia (33) | branża morska (25) | Szczeciński Park Przemysłowy (12) |
aktualizowano: 2016-03-21 21:33
Wszystkich rekordów:

Społeczność