Informacje
Głos przedsiębiorców
- Rada ma być organem o charakterze doradczym, który wyrażał będzie opnie i pozwoli na spojrzenie na sprawy miasta z szerszej perspektywy. Jest to szczególnie ważne w trudnej sytuacji gospodarczej - wyjaśnia Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Nie chciałbym, żebyśmy dyskutowali tylko na tematy ogólne, ale także o prawie, które będzie stanowione. Chciałbym omawiać w tym gronie projekty uchwał i polityki gospodarczej, wysokości podatków.
W ciągu dwóch tygodni magistrat chce zebrać deklaracje przystąpienia do rady od zaproszonych przedsiębiorców, którzy nie dotarli na pierwsze spotkanie. Łącznie rada ma liczyć ok. 50 członków. Członkowie Rady powołani zostaną oddzielnym zarządzeniem prezydenta. Oprócz nich w skład rady wejdą również przedstawiciele miasta. W ciągu miesiąca rada ma się ukonstytuować. Wtedy też zostanie powołane jej prezydium.
Podczas pierwszego spotkania z przedsiębiorcami prezes Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego Grzegorz Fiuk zaprezentował założenia dotyczące utworzenia Nowej siedziby Parku. Ma on powstać kosztem miliarda złotych powstać do 2020 roku na Niebuszewie. uczestnicy spotkania. O szczegóły tej inwestycji - sposób finansowania, czy dostępność mediów pytali przedsiębiorcy.
Podczas spotkania z prezydentem biznesmeni skarżyli się m. in. na wysokość podatków od nieruchomości.
- Przed decyzjami dotyczącymi podnoszenia stawek podatków od nieruchomości analizuję to, co robią w tym zakresie inne duże miasta - odpowiada prezydent Krzystek. - Różnice są relatywnie niewielkie. Ale mamy program zwolnień od podatków dla tych którzy inwestują i tych, którzy tworzą powierzchnie biurowe.
Tematy, które pojawią się na najbliższym posiedzeniu Rady to zagospodarowanie lotniska w Dąbiu, plan awaryjny miasta na wypadek ostrego kryzysu, ulgi w podatkach dla przedsiębiorców oraz polityka informacyjna miasta skierowana do przedsiębiorców.
O powołaniu Rady Gospodarczej Piotr Krzystek poinformował podczas spotkania z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Północnej Izbie Gospodarczej. Była to odpowiedź na jeden z postulatów zgłaszanych przez PIG.
Michał Abkowicz