Informacje

Informacje 2009-10-22

Strefy biznesu

Konferencja „Inwestycje w specjalnych strefach ekonomicznych szansą rozwoju polskich przedsiębiorstw” zakończyła się w Szczecinie

Andrzej Kail, manager projektów inwestycyjnych w KSSSE /fot. mab/ Andrzej Kail, manager projektów inwestycyjnych w KSSSE /fot. mab/
Andrzej Baron, dyrektor zarządzający Abena Polska  /fot. mab/
Andrzej Baron, dyrektor zarządzający Abena Polska /fot. mab/
Roman Dziduch, wiceprezes KSSSE /fot. mab/
Roman Dziduch, wiceprezes KSSSE /fot. mab/

Spotkanie z przedsiębiorcami, które odbyło się 22 października zorganizowały Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie i Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSSE), które współpracują w zakresie pozyskiwania inwestorów.
W województwie zachodniopomorskim status podstrefy KSSSE ma 238 ha gruntów w Barlinku, Goleniowie (park przemysłowy), Gryfinie, Karlinie i w Policach.

- Nasza spółka jest zainteresowana współpracą z innymi gminami województwa zachodniopomorskiego - deklaruje Andrzej Kail, manager projektów inwestycyjnych w KSSSE. Idealny teren pod strefą powinien być dobrze skomunikowany, uzbrojony w media i cieszyć się już jakimś zainteresowaniem inwestorów.

Doświadczenia związane z inwestycją w specjalnej strefie ekonomicznej  omówił Andrzej Baron, dyrektor zarządzający firmy Abena Polska, która od trzech lat ma fabrykę na terenie mającym status KSSSE w Goleniowie. Pochodząca z Danii firma produkuje pieluchy i produkty pielęgnacyjne dla dorosłych i dzieci. Szef Abeny zwraca uwagę na korzyści - zwolnienia podatkowe (50-proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku Abeny), dobrą lokalizację dla fabryki,  oraz wsparcie Urzędu Marszałkowskiego, gminy Goleniów, KSSSE i urzędu pracy. Jego zdaniem inwestycja w strefie nie jest pozbawiona ryzyk - nie ma możliwości odpisu straty, przepisy prawne są zawiłe, aby rozszerzyć działalność potrzebne są dodatkowe zezwolenia. Życie przedsiębiorstwu komplikuje też konieczność prowadzenia podwójnej księgowości (podział kosztów i przychodów na „strefowe” i „niestrefowe”). Jednak problemom można zaradzić - m. in. zatrudniając kompetentnego głównego księgowego lub dyrektora finansowego i uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez KSSSE.

W Polsce funkcjonuje14 specjalnych stref ekonomicznych obejmujących ponad 12,5 tys. ha. Na Pomorzu Zachodnim działają podstrefy KSSSE, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Stargardzie Szczecińskim i Słupskiej Specjalne Strefy Ekonomicznej w Koszalinie.

mab

Tematy: strefa ekonomiczna (31) |
utworzono : 2009-10-22 18:27
Wszystkich rekordów:

Społeczność