Informacje
Stocznia Szczecińska i Gdynia mają jednego właściciela
To United International Trust N.V., który według ministra skarbu chce kontynuować w Szczecinie produkcję statków.
Aktywa istotne dla kontynuacji produkcji stoczniowej zostały zakupione, tak jak majątek Stoczni Gdynia S.A. (przetarg rozstrzygnięto 14 maja), przez jednego inwestora, działającego za pośrednictwem Stichting Particulier Fonds Greenrights, w imieniu spółki United International Trust N.V.
Pierwotna wycena nieruchomości Stoczni wynosiła 100 mln zł. W ramach przeprowadzonego przetargu, majątek został wylicytowany na kwotę 161 mln zł. Pozostałe do sprzedaży aktywa, czyli przetarg nr 11(udziały w gdańskiej spółce Nord), zgodnie z ustawą kompensacyjną, zostaną sprzedane w drodze aukcji zaplanowanej na 26 maja.
Media zachodzą w głowę kim jest nowy inwestor. Agencja Rozwoju Przemysłu nie udziela na ten temat informacji zasłaniając się ustaleniami z inwestorem.
Z wypowiedzi premiera Donalda Tuska podczas telewizyjnej debaty ze związkowcami można było wysnuć wniosek, że w stocznie zainwestował inwestor bliskowschodni.
Z kolei na stronie internetowej spółki można znaleźć informację o tym, że jej prezes był założycielem firmy Intertrust, kupionej potem przez Fortis Intertrust. Ta ostatnia spółka interesowała się już wcześniej kupnem polskich stoczni.
Zarejestrowana na Antylach Holenderskich spółka United International Trust wchodzi w skład rady dyrektorów holdingu Sapiens International Corporation notowanego na amerykańskiej giełdzie NASDAQ. Sapiens International Corporation zajmuje się dostarczaniem technologii informatycznych firmom ubezpieczeniowym.
mab