Informacje

Informacje 2009-01-05

Mostostal daje czas do 31 stycznia

4 stycznia przedstawiciele Mostostalu podpisali notatkę ze spotkania z zarządem stoczni, w której zadeklarowali chęć dzierżawy stoczniowego majątku.
6 czerwca wchodzi w życie specustawa stoczniowa /fot. mab/ 6 czerwca wchodzi w życie specustawa stoczniowa /fot. mab/

Spółka z Chojnic zapowiada, że na decyzję w tej sprawie zaczeka tylko do końca stycznia, a po tym terminie wycofa się z planów dzierżawy.

Według specustawy stoczniowej, która w życie wchodzi 6 stycznia, rozmowy o dzierżawie prowadzić będzie z Mostostalem zarządca kompensacji, który będzie dysponował majątkiem stoczni i będzie miał uprawnienia syndyka. Zostanie on wybrany 21 stycznia przez walne zgromadzenie wierzycieli.

Ministerstwo Skarbu Państwa wyłoni  natomiast niezależnego obserwatora, który będzie monitorował cały proces. Niezależny obserwator będzie powołany spośród kandydatów uzgodnionych z Komisją Europejską. Obserwator będzie informował o przebiegu procesu również związki zawodowe.

Zawarty w Ustawie o postępowaniu kompensacyjnym w podmiotach o szczególnym znaczeniu dla polskiego przemysłu stoczniowego (to jej pełna nazwa) harmonogram zakłada ogłoszenie pierwszego przetargu na zakup majątku stoczniowego na przełomie marca i kwietnia. Proces sprzedaży majątku stoczni ma się zakończyć 6 czerwca.

Ustawa pozwoli na prowadzenie działalności stoczniowej do początku czerwca 2009 roku oraz na utrzymanie potencjału produkcyjnego po tym, jak Komisja Europejska nie przyjęła planów restrukturyzacyjnych polskich stoczni przesłanych jej w ubiegłym roku i zagroziła koniecznością zwrotu pomocy publicznej udzielonej stoczniom.

Ustawa pozwala na sprzedaż pogrupowanego majątku stoczni, nie obciążonego długami, przy jednoczesnym wykluczeniu ryzyka konieczności zwrotu pomocy publicznej przez inwestora.

Specustawa gwarantuje ciągłość wypłat dla pracowników Stoczni Gdynia i Stoczni Szczecińskiej Nowa. Do czerwca 2009 roku zrealizowany zostanie program ochronny dla pracowników obu stoczni oraz ich spółek, który został ustalony przy współpracy ze związkami zawodowymi. Wartość programu dobrowolnych odejść i programu zwolnień monitorowanych jest szacowana na 400 do 500 mln zł., w zależności od zainteresowania pracowników. Programy te umożliwią m.in. wsparcie pracowników stoczni w uzyskaniu ponownego zatrudnienia oraz możliwości uzyskania dotacji na zakładanie działalności gospodarczej. Program ochronny dla pracowników stoczni pozwoli też na wypłatę wynagrodzeń do końca maja oraz na spłatę zaległych składek emerytalnych. Odszkodowania dla stoczniowców, którzy zdecydują sięna dobrowolne odejścia mają wynosić, w zależności od stażu pracy, od 20 do 60 tys. zł.

mab
Tematy: inwestor (135) | stocznia szczecińska (35) |
aktualizowano: 2009-01-05 08:37
Wszystkich rekordów:

Społeczność