Informacje

Informacje 2015-04-09

Aula Szczecin o inteligentnych miastach

Tematyka innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnego podejścia do miast była obecna podczas pierwszego w Szczecinie spotkania z cyklu Aula Polska. 

Aula Szczecin /fot.: mab / Aula Szczecin /fot.: mab /
Adam Łyczakowski z firmy Freedomes   /fot.: mab /
Adam Łyczakowski z firmy Freedomes
/fot.: mab /
Jacek Frankowski ekspert Orange z Wydziału Inkubacji Innowacyjnych Rozwiązań na Aula Szczecin  /fot.: mab /
Jacek Frankowski ekspert Orange z Wydziału Inkubacji Innowacyjnych Rozwiązań na Aula Szczecin
/fot.: mab /
Aula Polska zagościła 8 kwietnia w Starej Rzeźni. To najstarsza inicjatywa tego typu w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, której celem jest prezentowanie postaw przedsiębiorczych, innowacyjnych i rozwojowych. Organizatorami wydarzenia w Szczecinie byli Paweł Krzych i Krzysztof Syrek
 
Główną ideą cyklu wydarzeń jest wymiana doświadczeń, opinii, poglądów. Dlatego na spotkaniu Aula Szczecin pojawili się specjaliści z różnych dziedzin, którzy przedstawili różne spojrzenia na temat smart cities, czyli inteligetnych miast.
 
Jacek Frankowski ekspert Orange z Wydziału Inkubacji Innowacyjnych Rozwiązań opowiedział o roli otwartych innowacji w inteligentnych miastach. Wszystko w bardzo świeżej odsłonie, ponieważ najnowsza edycja kampanii Imagine with Orange poruszała kwestię Smart Cities.
 
Adam Łyczakowski z firmy Freedomes mówił o przyszłości miast w kontekście architektury tymczasowej i budynków modułowych. Poruszył też kwestię tego,  jakie znaczenie dla miast mają coraz bardziej popularne przestrzenie i zasoby wspólne. 
 
Na pytanie: do kogo należy Miasto? odpowiedzi udzielił Michał Przepiera z Urzędu Miasta Szczecin. Pokazał on, jak na ten moment wygląda kierunek planowania przyszłości Miasta, na jakim etapie rozwoju jesteśmy, jak inteligentne rozwiązania stosowane są w transporcie. Przedstawił też konkretne przykłady inteligentnych rozwiązań w Szczecinie, np. szeroko komentowane ostatnio Inteligentne sterowanie miejskim światłem (Philips City Touch).
 
Na koniec Damian Lachowski (koordynator projektu Lepszy Szczecin) przedstawił jakie wyzwania stoją przed współczesnymi miastami i jaki wpływ będzie to miało na przyszłość. Poruszył temat udziału mieszkańców w procesie rozwoju miasta i zmian na lepsze. Odwołał się również do bezpośrednich projektów zarówno ze Szczecina, jak i z innych miast. 
 
- Demokratyzacja dostępu do nowych technologii i przez to większa świadomość możliwości, jakie dają nam rozwiązania IT w przestrzeni miasta, przekładają się bezpośrednio na jakość życia. Inteligentne miasto to przestrzeń, w której technologia staje się szóstym zmysłem społeczności – zauważa Krzysztof Syrek, organizator Aula Szczecin.
 
Paweł Krzych już zapowiada kolejne spotkania: - Chcemy, by wydarzenia pod szyldem Aula Szczecin były początkiem dyskusji na konkretne tematy prezentowane na nich. Ich dalszy ciąg będzie miał bieg w lokalnych mediach oraz na innych spotkaniach, taki cel sobie obraliśmy. 
 
AK
Tematy: Stara Rzeźnia (29) | Paweł Krzych (3) | Aula Szczecin (1) | inteligentne miasta (1) | smart cities (1) | Krzysztof Syrek (1) |
aktualizowano: 2015-04-14 20:14
Wszystkich rekordów:

Społeczność