Informacje

Informacje 2012-01-18

Bardzo dobry rok ANR

Blisko 24 tys. ha gruntów sprzedał w 2011 Szczeciński Oddział Terenowy Agencji Nieruchomości Rolnych, który zanotował w tym okresie pół mld zł przychodów.
Grunty rolne /fot. archiwum/  Grunty rolne /fot. archiwum/

To najlepszy wynik od 1996 roku. Dzięki niemu szczeciński oddział ANR znalazł się na pierwszej pozycji w Polsce pod względem wielkości sprzedaży nieruchomości przez Agencję. Powierzchnia nieruchomości sprzedanych przez OT w Szczecinie stanowi aż 19 proc. gruntów sprzedanych w skali kraju. Ponadto w roku 2011 Oddział Szczeciński ANR nieodpłatnie przekazał na cele publiczne gminom oraz samorządom 494 ha gruntu.

W 2011 roku Oddział Terenowy w Szczecinie przeprowadził prawie 10 tys. przetargów, oferując 59 tys. ha. Zwiększona została również oferta nabycia gruntów dzierżawionych w trybie bezprzetargowym dla dzierżawców do prawie 11 tys., z czego sprzedano prawie 9 tys. ha.
W 2011 roku średnia cena gruntu rolnego  zakupionego od Agencji w woj. zachodniopomorskim utrzymała się na poziomie cen z ubiegłego roku i wyniosła ok. 15 tys. zł za hektar.

- Osiągnięcie takich wyników nie byłoby możliwe, gdyby oferta Agencji nie spotkała się z zainteresowaniem kontrahentów, głównie rolników. Dzięki korzystnym cenom zbytu większości produktów rolnych w okresie ostatnich dwóch lat, w rolnictwie znalazły się środki na zakup ziemi. Popyt wspierany był także przez preferencyjne kredyty na zakup ziemi z dopłatami do oprocentowania z ARiMR, a także przez wykorzystywanie przez ANR możliwości sprzedaży gruntów na raty. W szczecińskim Oddziale ANR, dzięki przyjętej zasadzie przychylności dla rolników, aż 60 proc. nieruchomości zostało sprzedanych z rozłożeniem należności na raty, nawet do 15 lat - wyjaśnia Elżbieta Kurpiel z Sekcji Organizacyjnej szczecińskiego oddziału ANR.

W roku 2012 przed Agencją stanęły nowe zadania. 3 grudnia 2011 roku weszła w życie istotna nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, przewidująca m.in. wyłączenie z większych obszarowo dzierżaw 30 proc. użytków rolnych i ich przeznaczenie do sprzedaży głównie na rzecz rolników indywidualnych powiększających gospodarstwa rodzinne. W pierwszym półroczu 2012 roku Agencja wysyłać będzie dzierżawcom propozycje wyłączeń. Następnie wyłączone grunty będą przygotowywane do sprzedaży (podziały geodezyjne i wycena). Przewiduje się, że pierwsze grunty z wyłączeń pojawią się w sprzedaży na rynku już w 2012 roku.

Według stanu na koniec 2011 roku w Oddziale Terenowym ANR w Szczecinie pozostało ok. 360 tys. ha, z tego prawie 274 tys. ha znajduje się w dzierżawie. Do rozdysponowania pozostaje więc około 59 tys. ha gruntu.

SG

Tematy: nieruchomości (114) | zachodniopomorskie (41) | rolnictwo (6) |
aktualizowano: 2012-01-23 15:55
Wszystkich rekordów:

Społeczność