Informacje
Ministerstwo Skarbu sprzeda akcje Polic
Większościowy pakiet udziałów w polickiej spółce chcą przejąć Zakłady Azotowe Tarnów. 15 czerwca wezwały udziałowców do sprzedaży 49,5 mln akcji, czyli 66 proc. wszystkich udziałów w Z.Ch. Police. Za jedną akcję ZA „Tarnów” oferuje 11,50 zł. Celem wykupu ma być konsolidacja obu spółek i powstanie potężnego podmiotu, mogącego konkurować na światowych rynkach. Aby doszło do połączenia spółek muszą tarnowska spółka musi przejąć minimum 38,25 mln akcji Polic.
Ministerstwo Skarbu Państwa, które posiada większość udziałów w polickiej spółce wydało oświadczenie, w którym informuje, że odpowie na wezwanie do sprzedaży akcji.
- Po przeanalizowaniu zaoferowanej w wezwaniu ceny oraz wzięciu pod uwagę innych aspektów, w tym sytuacji wewnętrznej obu spółek, ocenę rynku i osiągnięcie efektów synergii podnoszących wartość oraz konkurencyjność powstałej w ten sposób grupy kapitałowej, MPS złoży zapis na sprzedaż 44 556 840 należących do Skarbu Państwa akcji Z.Ch. Police S.A., stanowiących 59,41 proc. kapitału zakładowego tej spółki – czytamy w komunikacie.
- Sprzyjająca koniunktura w branży chemicznej to właściwy moment na kolejne zmiany w tym sektorze - powiedział Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad. - Tak prowadzony proces konsolidacji jest przygotowaniem do pełnej prywatyzacji tej części sektora chemicznego.
Zwolennikiem konsolidacji jest również obecny prezes Zakładów Chemicznych Police.
- Pomyślny proces połączenia Zakładów Chemicznych Police S.A. i Azotów Tarnów oznaczać może powstanie silnej Grupy Kapitałowej, która mogłaby wówczas konkurować z największymi europejskimi podmiotami z branży chemicznej - komentuje Krzysztof Jałosiński. - Police zyskać mogą silnego partnera, co w dłuższej perspektywie może wzmocnić bezpieczeństwo biznesowe spółki.
Obie spółki będą mogły dzięki temu współdziałać np. w kwestii produkcji amoniaku. Ponadto, zwiększyć się może skala działalności oraz portfolio oferowanych produktów, co w efekcie ma złagodzić potencjalne negatywne skutki w trakcie ewentualnej dekoniunktury. Wydaje się, że nastąpić powinna też poprawa efektywności i warunków zaopatrzenia w surowce, w tym najistotniejszy - gaz ziemny.
Po ewentualnym połączeniu powstanie jeden z największych podmiotów w branży chemicznej w Polsce o wartości ponad 6 mld zł przy dużej wartości dodanej spółki Z.Ch. Police, które jednocześnie zachowają odrębną osobowość prawną w ramach ewentualnie powstałej grupy kapitałowej.
KZ