Informacje

Informacje 2015-06-23

Z KLONEM kiełkują biznesy

Już 185 nowych firm powstało w województwie zachodniopomorskim w ciągu dwóch lat dzięki Funduszowi Mikropożyczkowemu KLON Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Jedni z beneficjentów KLONU: Jonna Gradek (Green Touch), Jarosław Rafalski (Gemellus) i Krzystof Kwaśniowski (Baw się i buduj) /fot.: AK / Jedni z beneficjentów KLONU: Jonna Gradek (Green Touch), Jarosław Rafalski (Gemellus) i Krzystof Kwaśniowski (Baw się i buduj) /fot.: AK /
Fundusz Mikropożyczkowy KLON to tani kapitał na start pochodzący ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Pożyczka jest oprocentowana od 2,5-4,75 proc. w skali roku, bez dodatkowych opłat i ubezpieczeń, konieczne jest natomiast zabezpieczenie – w formie weksla in blanco, poręczenia osób trzecich lub innego proponowanego przez przedsiębiorcę. Środki finansowe pozostają do dyspozycji klienta po dziesięciu dniach od dnia złożenia wniosku oraz biznesplanu. Przedsiębiorca może rozłożyć spłatę pożyczki maksymalnie na pięć lat. To projekt idealny dla osób, których pomysł na biznes jest już gotowy.
 
Fundusz działa dwutorowo: proponuje niskooprocentowane pożyczki do 50 tys. zł, a z drugiej strony doradza i szkoli początkujących przedsiębiorców. W rezultacie powinni oni zamienić swoje kiełkujące firmy w działające sprawnie przedsiębiorstwa. Jeśli więc mają pytania i wątpliwości przez pierwszy rok mogą liczyć na wsparcie ekspertów i doradców Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Uzyskują tym samym pomoc wtedy, kiedy jej najbardziej potrzebują i unikają błędów, które mogłyby ich wiele kosztować.
 
Wychodząc naprzeciw potrzebom młodych przedsiębiorców PFP obok indywidualnych spotkań doradczych z ekspertami uruchomiło również szkolenia e-learningowe. Składa się na nie pięć bloków tematycznych po pięć szkoleń w zakresie: zarządzania finansami w firmie, marketingu, prawa narzędzi motywacyjnych i sposobów rozwiązywania konfliktów w firmie oraz e-biznesu. Wszytskie zagadnienia przystosowane są do specyfiki i konkretnych potrzeb małych i średnich firm. Szczególny nacisk położony jest na warsztatowe i aktywizujące formy i metody treningu. Poprzez omawianie wybranych przykładów uczestnicy szkoleń przyswajają umiejętności i pozyskują niezbędne narzędzia do zastosowania w codziennej praktyce. 
 
Początki funkcjonowania firmy nigdy nie są łatwe. Sam pomysł na biznes nie wystarczy, musi on trafić na podatny grunt i sprawnego managera. Przetrwanie firmy ponad rok na rynku, to jest już duży sukces. Wśród tych pożyczkobiorców, których firmy dziś dobrze radzą sobie na rynku, są Joanna Gradek –  GreenTouch Centrum Ogrodowe (Szczecin) i Elżbieta Dochniak – DomLift (Szczecin), obie zostały docenione nagrodą „Inspirujący Start!”. Swoje firmy z KLONEM rozwinęli też Eriwn Urbaniak – Bshaus (Pyrzyce), Jacek Góralski – PSP Paint Shop Professional (Szczecin), Łukasz Czapeczka Dent-House (Nowogard) czy Jakub Gwit – Teatr Rozmaitości Gwitajcie (Szczecin).
 
Zdaniem Jakuba Gwita o pozytywnej sile prowadzenia własnej działalności może stanowić jej dynamizm, nieprzewidywalność i elastyczne reakcje na zmiany warunków. - Niejednokrotnie pewne, pozornie niepożądane aktywności przynoszą pozytywny efekt, a szczegółowo dopracowywany plan może nieść ze sobą falę niepowodzeń – mówi Jakub Gwit. Dlatego potrzeba również determinacji. Nie wszystkim pożyczkobiorcom się udało. Trzy firmy nie przetrwały dwunastu miesięcy, dziewięć innych przestało istnieć po ponad roku.
 
Środki w ramach Funduszu KLON są dostępne do końca 2015 roku. Trzeba się jednak spieszyć, bo chętnych nie brakuje. W przygotowaniu założeń biznesu mogą oni liczyć na pomoc praktyków oraz doświadczeń Fundacji.
 
AK
 
Tematy: biznes (89) | Polska Fundacja Przedsiębiorczości (68) | PFP (30) | pożyczka na firmę (4) | Fundusz Mikropożyczkowy Klon (2) |
aktualizowano: 2015-07-01 18:37
Wszystkich rekordów:

Społeczność