Informacje

Informacje 2017-08-02

Poszukiwania ropy w Zachodniopomorskiem

Nawet 7,5 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe)  może być w rejonie zachodniopomorskiej gminy Golczewo – szacują PGNiG i Lotos Petrobaltic. Rozpoczęły tam odwierty poszukiwawcze.
Wiertnia ropy /fot.: Mat. PGNiG / Wiertnia ropy /fot.: Mat. PGNiG /
Prace wiertnicze prowadzi spółka Exalo Drilling SA należąca do grupy kapitałowej PGNiG. Lokalizację otworu Stawno-1 do głębokości ponad 3,2 km określono na podstawie przeprowadzonej wcześniej interpretacji zdjęcia sejsmicznego 3D. 
 
– PGNiG będzie wymieniać się wiedzą z równie doświadczonymi partnerami, co daje duże nadzieje na odkrycie znaczących złóż ropy naftowej na północy Polski – uważa Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA. 
 
– LOTOS rozszerza swoje kompetencje w zakresie poszukiwań i wydobycia węglowodorów na lądzie. Będziemy chcieli wykorzystywać je w kolejnych projektach typu onshore – mówi Marcin Jastrzębski, prezes zarządu Grupy LOTOS SA. – Mamy wieloletnie doświadczenie w wydobyciu na morzu .
 
Jak informuje biuro prasowe spółek, współpraca PGNiG i Grupy LOTOS w zakresie poszukiwań ropy naftowej i gazu ziemnego zaczęła się w 2012 roku. Oba koncerny przeanalizowały potencjał geologiczny kilku lądowych koncesji poszukiwawczych należących do PGNiG. 
Do dalszych badań wytypowano najbardziej perspektywiczne obszary koncesyjne położone w województwach pomorskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. 
 
Na obszarze koncesyjnym Kamień Pomorski firmy współpracują ze sobą od 2013 roku. Wówczas wspólnie wykonały zdjęcie sejsmiczne 3D.
 
PGNiG w 2017 r. przeprowadzi prace w 40 odwiertach poszukiwawczych i eksploatacyjnych w kraju, zlokalizowanych głównie w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, podkarpackim i małopolskim. Przewiduje, że wydobycie ropy naftowej i kondensatu ze złóż PGNiG zlokalizowanych w Polsce zgodnie z prognozą produkcyjną spółki na rok 2017 przekroczy 750 tys. ton. W całym 2017 r. na inwestycje w posiadane już przez spółkę koncesje w Polsce PGNiG przeznaczy ok. 1,3 mld zł. 
 
Poza granicami Polski PGNiG SA prowadzi prace poszukiwawczo-wydobywcze w Pakistanie, a spółka PGNiG Upstream Norway operuje na 18 koncesjach zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, gdzie wydobywa gaz ziemny i ropę naftową.
 
LOTOS Petrobaltic jako jedyna w Polsce operuje na Morzu Bałtyckim na 3 koncesjach łącznych oraz prowadzi wydobycie ropy naftowej ze złóż kambryjskich. Oprócz tego, spółka uzyskała prawa, jako operator, do pierwszej lądowej koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczej „Młynary” w województwie warmińsko-mazurskim. Spółki Grupy Kapitałowej LOTOS prowadzą także prace poszukiwawczo-wydobywcze na Litwie oraz w obszarze Norweskiego Szelfu Kontynentalnego na Morzu Północnym i Morzu Norweskim. Do 2022 roku na wydobycie węglowodorów LOTOS planuje wydać minimum 3 mld zł. 
 
redzm
Tematy: PGNiG (11) | Lotos (1) | Lotos Petrobaltic (1) |
aktualizowano: 2017-08-21 15:52
Wszystkich rekordów:

Społeczność