Informacje

Informacje 2008-10-24

Kobiecy biznes

O szansach kobiet na rynku pracy, o tym jak nie wpaść w pułapkę bycia „perfect” rozmawiało kilkadziesiąt pań podczas Ogólnopolskiej Konferencji Kobiet Przedsiębiorczych.

Październikowe spotkanie w hotelu Radisson SAS to piąta edycja Ogólnopolskich Konferencji Kobiet Przedsiębiorczych. Szczecin gościł Kobiety Biznesu po raz pierwszy.  Konferencje to cykl spotkań poświęconych kobiecemu światowi biznesu. Ich uczestniczki rozmawiają o rozwoju osobistym i zawodowym, godzeniu życia prywatnego z pracą, o macierzyństwie oraz o sukcesach.

– Chcemy rozmawiać o tych wszystkich sprawach, a także dzielić się doświadczeniami kobiet działających w biznesie – mówi Agnieszka Maruda z Vision Consulting Group,  organizatorka konferencji. – Propagujemy wiedzę na tematy ekonomiczne, społeczne, czy związane ze zdrowiem. Bardzo trudno jest oddzielić życie zawodowe od życia prywatnego. Moim zdaniem w ogóle jest to niemożliwe.

Tematy spotkań w ramach Konferencji są bardzo różne. W tym roku przyświeca jej hasło „Ku doskonałości”, gdyż taki cel towarzyszy działaniom wielu kobiet aktywnych zawodowo.

- Jednocześnie chcemy przestrzegać kobiety przed dążeniem do doskonałości za wszelką cenę i w wielu dziedzinach. Proponujemy raczej aby kobiety wybrały sobie to, co najbardziej lubią, co jest ich pasją, i aby to właśnie rozwijały i w tym dążyły do doskonałości. Jeśli ktoś chce być dobry we wszystkim, jest z góry skazany na niepowodzenie. Ta rada odnosi się nie tylko do kobiet ale także i do wielu mężczyzn. Różnica jest jednak taka, że kobiety bardziej przeżywają wszelkie niepowodzenia. Mężczyźni podchodzą do życia na ogół z większym dystansem, potrafią machnąć ręką i powiedzieć „nic się nie stało”. Kobiety powinny natomiast starać się bardziej panować nad rozczarowaniami i niepowodzeniami, powinny dać sobie więcej luzu. Mając wiedzę na ten temat, kobiety same zdecydują jaką postawę przyjąć, jak zaplanować sobie swoje własne życie. My przekazujemy informacje, wskazujemy na problemy, od kobiet będzie zależeć co z tym później zrobią - mówi Agnieszka Maruda.

– Jeśli chodzi zaś o kwestie związane z dyskryminacją, o której tyle się ostatnio mówi – często bywa tak, że to kobiety same godzą się na takie a nie inne traktowanie, pozwalają na dyskryminację – uważa Agnieszka Maruda. – Zauważyłam także, że kobiety zbyt rzadko mówią o swoich sukcesach. Podchodzą do tego w sposób „udało się” albo „nie, to przez przypadek” nie zauważając przy tym, że jest to okupione bardzo ciężką pracą.

– Osiągnięcie sukcesu w obecnych czasach jest znacznie prostsze – mówi Krystyna Łazarz, prezes Przedsiębiorstwa Robót Drogowych POL-DRÓG w Nowogardzie i jednocześnie Prezydent Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa. – Gdy zaczynałam karierę 20 lat temu było to bardzo trudne, zwłaszcza w takiej branży jak drogownictwo, gdzie większość pracowników to mężczyźni. Kobiety stanowią tylko 20 procent załogi. Trzeba wykazać się efektami no i twardością. Od 16 lat jestem szefem firmy, w sumie pracuję 30 lat. My kobiety musimy w życiu wypełniać wiele ról – szefa, pracownika ale także matki czy żony, ale dzięki temu mamy predyspozycje aby lepiej organizować pracę i zwracamy na uwagę na pewne rzeczy, do których mężczyźni w ogóle nie przykładają wagi. W mojej pracy trafiłam na dobry grunt, na odpowiednich pracowników i dobrą atmosferę w firmie. Moim sukcesem jest objecie stanowiska Prezydenta Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa. Zrzeszamy 230 firm w całym kraju, jest to całe polskie drogownictwo, cieszę się że w ten sposób doceniono moją pracę. Udało mi się także pogodzić życie prywatne z życiem zawodowym, to trudne, ale gdy osiągnie się sukces, wtedy człowiek przyznaje, że warto.   

ptr

Tematy: konferencja (42) |
utworzono : 2008-10-24 12:29
Wszystkich rekordów:

Społeczność