Informacje

Informacje 2012-11-08

Na co unijne pieniądze od 2014 roku?

Nasze województwo szykuje się do nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014 – 2020. Główny cel – pozyskać i dobrze wykorzystać jak najwięcej pieniędzy.

Marszałek przedstawia założenia nowej perspektywy unijnej  /fot.: archiwum / Marszałek przedstawia założenia nowej perspektywy unijnej /fot.: archiwum /

- Stoimy u progu nowej perspektywy finansowej– mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – To prawdopodobnie będą ostatnie tak duże pieniądze zarówno dla Polski, jak i dla Pomorza Zachodniego, stąd też musimy bardzo uważnie zaplanować nasze działania. Do tych przygotowań zaprosiliśmy wszystkie zachodniopomorskie samorządy, przedsiębiorców, instytucje i mieszkańców. Wszyscy powinniśmy myśleć ambitnie o planach rozwoju naszego podwórka, powiatu, gminy, miasta, itd. Teraz jest szansa, aby zaplanować jak będzie wyglądało Zachodniopomorskie w 2020 r. Chcemy otworzyć dyskusję i stworzyć swoisty bank pomysłów na następne lata wydatkowania unijnych funduszy

– Różnica między mijającą a nową perspektywą finansową można określić następująco: ważna będzie nie szybkość wydawania środków, ale osiąganie zamierzonych celów strategicznych, które w tej chwili są aktualizowane przez każde województwo – dodaje  wicemarszałek Andrzej Jakubowski. - Dzisiaj do końca nie wiemy ile środków trafi do Polski i do poszczególnych regionów, ale według najświeższych informacji może to być 80 mld zł w skali kraju.

Polityką, także finansową UE na lata 2014 – 2020 jest dokument „Strategia Europa 2020”, która określa trzy priorytety rozwojowe: inteligentny - rozwój gospodarki opartej na wiedzy i innowacji, zrównoważony – wspieranie gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów, bardziej przyjaznej środowisku i bardziej konkurencyjnej oraz sprzyjający włączeniu społecznemu, czyli wspieranie gospodarki charakteryzującej się wysokim poziomem zatrudnienia i zapewniającej spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną.

„Strategia Europa 2020” określa cele, które mają być osiągnięte na poziomie całej Unii Europejskiej do roku 2020 i które mają być wymiernym wskaźnikiem sukcesu realizacji przyjętych założeń. Wraz z określeniem priorytetów oraz celów „Strategia Europa 2020” określa siedem inicjatyw przewodnich: projekt na rzecz poprawy warunków ramowych i dostępu do finansowania badań i innowacji, projekt na rzecz poprawy wyników systemów kształcenia oraz ułatwiania młodzieży wejścia na rynek pracy; projekt na rzecz upowszechnienia szybkiego Internetu, projekt na rzecz uniezależnienia wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów, przejścia na gospodarkę niskoemisyjną, większego wykorzystania odnawialnych źródeł energii, modernizacji transportu oraz propagowania efektywności energetycznej; projekt na rzecz poprawy otoczenia biznesu, projekt na rzecz modernizacji rynków pracy i wzmocnienia pozycji obywateli poprzez rozwój kwalifikacji przez całe życie, projekt na rzecz zapewnienia spójności społecznej i terytorialnej.

W realizację powyższych inicjatyw przewodnich mają być zaangażowane wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz właściwe jej organy. Na poziomie Unii realizacji Strategii Europa 2020 podporządkowane zostaną wszystkie dostępne narzędzia i mechanizmy, w tym w szczególności środki przeznaczone na realizację polityki spójności, Wspólnej Polityki Rolnej, Wspólnej Polityki Rybackiej. Wszystkie fundusze, w celu koordynacji i zapewnienia komplementarności ich wsparcia, jak również ustanowienia możliwe jednolitych zasad wdrażania, zostaną objęte przygotowanymi na poziomie UE – Wspólnymi Ramami Strategicznymi (WRS).

Zgodnie z przedstawionymi w październiku 2011 r. przez Komisję Europejską propozycjami legislacyjnymi dotyczącymi polityki spójności w latach 2014 – 2020, określono m.in. jedenaście celów tematycznych na rzecz realizacji Strategii Europa 2020. Są to: wspieranie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji, zwiększenie dostępności, stopnia wykorzystania i jakości technologii informacyjno-komunikacyjnych, podnoszenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, sektora rolnego (w odniesieniu do EFRROW) oraz sektora rybołówstwa i akwakultury (w odniesieniu do EFMR), wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach, promowanie dostosowania do zmiany klimatu, zapobiegania ryzyku i zarządzania ryzykiem, ochrona środowiska naturalnego i wspieranie efektywności wykorzystywania zasobów, promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszych infrastruktur sieciowych, wspieranie zatrudnienia i mobilności pracowników, wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem, inwestowanie w edukację, umiejętności i uczenie się przez całe życie, oraz wzmacnianie potencjału instytucjonalnego i skuteczności administracji publicznej.

Wsparcie z funduszy objętych WRS będzie udostępniane państwom członkowskim na podstawie zawieranej z Komisją Europejską umowy o współpracy. W przedmiotowej umowie zostaną określone zobowiązania państwa członkowskiego na poziomie krajowym i regionalnym jakie będą wdrażane w powiązaniu z realizacją Strategii Europa 2020 oraz krajowe uwarunkowania strategiczne. Wśród tych ostatnich wymienić należy w szczególności Średniookresową Strategię Rozwoju Kraju 2020, Koncepcję Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 oraz Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego 2010-2020. W umowie zostanie określona również m.in. strategia wykorzystania funduszy WRS uwzględniająca z jednej strony krajowe i regionalne uwarunkowania i cele rozwojowe, a z drugiej uwarunkowania związane z funduszami WRS. Wskazany zostanie układ programów operacyjnych wdrażających fundusze WRS, założenia finansowe, struktura systemu wdrażania oraz podstawowe wskaźniki monitorujące realizację umowy.

Wszystkie informacje dotyczące przygotowań Województwa Zachodniopomorskiego do nowej perspektywy finansowej mozna znaleźć na stronie www.zachodniopomorskie2020.wzp.pl, na której można zgłaszać propozycje pomysłów, postulatów bądź ewentualnych uwag dotyczących założeń nowej perspektywy finansowej UE.

KZ
 

Tematy: fundusze unijne (42) | zachodniopomorskie (41) |
aktualizowano: 2012-11-23 11:18
Wszystkich rekordów:

Społeczność