Informacje
133 miliony euro
Od 24 listopada można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji.
- Mogą być to projekty związane rozbudową i modernizacją infrastruktury (dróg, linii kolejowych, torów wodnych i ścieżek rowerowych), ochroną środowiska, współpracą gospodarczą i kulturalną oraz badaniami naukowymi. Każda z inwestycji może być dofinansowana w 85 procentach. Na razie za wcześnie mówić, jakie konkretnie będą to projekty. Liczę, że będą to także kontynuacje tego, co było realizowane w ramach poprzedniej edycji Interregu – mówi Władysław Husejko, marszałek województwa zachodniopomorskiego. – Tak będzie w przypadku projektu Baltic Net Plasma Tec, prowadzonego wspólnie przez Instytut Niskich Temperatur w Greifswaldzie oraz Politechnikę Szczecińską i Politechnikę Koszalińską. Projekt promocji turystyki w naszym regionie zamierza realizować także Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna.
- Mamy podobne warunki do rozwoju, wszystkie nasze regiony są w Unii Europejskiej, wszystkich nas obowiązuje traktat z Schengen, błędem i głupotą byłoby niewykorzystanie takiej szansy jak ten program – uważa Jurgen Seidel, minister Gospodarki Pracy i Turystyki Meklemburgii-Pomorza Przedniego.
Polski wkład do tego programu to 50 mln euro. Najwięcej pieniędzy z programu Interreg zostanie wydanych na rozwój infrastruktury technicznej (56 mln euro), rozwój zasobów ludzkich (prawie 40 mln euro) oraz rozwój współpracy gospodarczej (30 mln euro).
ptr
fot. mab