Informacje
O sukcesie z młodymi
- Kryzys to dobry czas dla małych firm - tak zachęcał do przedsiębiorczości szczecińskich studentów ekonomista i analityk rynków finansowych Marek Zuber.
Ekonomista wziął udział w debacie „Stąd do sukcesu”, która odbyła się 15 października na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Spotkanie organizowane przez Narodowy Bank Polski poświęcone było głównie finansowaniu działalności gospodarczej oraz funkcjonowaniu firm w czasie kryzysu.
– Nie jesteśmy jako kraj mistrzem świata, jeśli chodzi o warunki dla rozwoju biznesu, ale też nie można mówić, że jest zupełnie beznadziejnie – mówił podczas spotkania ze studentami Marek Zuber. Jego zdaniem każdy pomysł jest dobry do tego, aby zarabiać pieniądze. Własna firma oznacza stały rozwój poprzez zdobywanie nowej wiedzy i pokonywanie przeciwności.
– Trzeba postawić sobie pytanie, co chciałbym zmienić w swoim otoczeniu, czego mi brakuje? – mówi ekonomista. – Może to być np. pralnia dla studentów. Następnie warto przeprowadzić „badanie rynku”, czyli zapytać naszych znajomych, czy korzystaliby z takiej usługi. Potem trzeba sprawdzić, ile to kosztuje. W ten sposób powstaje 90 proc. firm na świecie – mówił Zuber. Ekonomista radził młodym ludziom, aby uważnie obserwowali to, co dzieje się wokół nich. Dobrym rozwiązaniem jest praca na etacie, a następnie prowadzenie własnej firmy w oparciu o wcześniejsze doświadczenia. Zuber zwracał też uwagę na jakość usług w naszym kraju: - To wciąż poważny problem. Nie trzeba wymyślać zupełnie nowego biznesu, wystarczy założyć firmę, która będzie konkurować właśnie jakością.
Podczas imprezy, na stoiskach Urzędu Skarbowego, ZUS-u oraz Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości można było dowiedzieć się m.in. ile kosztuje prowadzenie własnej firmy, czy jak nie wpaść w pułapkę nadmiernych wydatków.
– Nie powinniśmy zaczynać od zakupu dobrych samochodów czy drogich telefonów, jeśli nie mamy płynności finansowej. Warto rozważyć, czy nie lepiej na początku dojeżdżać do swojej firmy środkami komunikacji publicznej – mówiła Katarzyna Korpolewska, psycholog biznesu. Jej zdaniem do prowadzenia własnej firmy bardziej przydaje się duże zaangażowanie niż pracowitość: - Jeśli ktoś wcześniej angażował się w organizowanie wyjazdów czy imprez studenckich, powinien świetnie dać sobie radę w prowadzeniu biznesu.
Podczas spotkania mówiono również o sposobach finansowania własnego biznesu. Eksperci zwracali uwagę na stale rosnące znaczenie rynku New Connect, który kojarzy osoby z pomysłami, ale z niezbyt zasobnymi portfelami z instytucjami, które mogą takie pomysły sfinansować. Ich zdaniem nie należy zbytnio przejmować się kryzysem.
– To dobry czas dla małych firm. Kryzys to zamieszanie, najwięksi chodzą wtedy na glinianych nogach – mówił Marek Zuber.
Wzięło w niej udział około 200 studentów i absolwentów szczecińskich uczelni wyższych, a także uczniowie ze szkół średnich z regionu. Konferencję zorganizował Narodowy Bank Polski przy współpracy Polskiej Fundacji Społeczeństwa Przedsiębiorczego i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Całość poprowadziła Joanna Osińska z TVP Info.
(ptr)