Informacje
Optymistyczni finansiści
Wyniki ankiety CFO Survey i meandry dokumentowania transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi poznali dyrektorzy finansowi szczecińskich przedsiębiorstw podczas spotkania zorganizowanego 3 marca w Hotelu Dana przez Deloitte. Kolejne takie wydarzenie odbędzie się 17 marca.
Piotr Diakowski i Agnieszka Mitoraj z Działu Doradztwa Podatkowego Deloitte podczas spotkania w Hotelu Dana
/fot.: ak /
Piotr Charytonowicz, dyrektor w Dziale Audytu Deloitte przedstawił wyniki ankiety CFO Survey 2015 H2
/fot.: ak /
Krzysztof Wojtowicz, dyrektor w dziale Doradztwa Podatkowego zapowiedział kolejne spotkanie organizowane przez Deloitte
/fot.: ak /
Wyniki ankiety CFO Survey 2015 H2 przedstawił Piotr Charytonowicz, dyrektor w Dziale Audytu Deloitte. W badaniu tym w ubiegłym roku zebrano opinie blisko 1300 dyrektorów finansowych z Polski i czternastu krajów Europy Zachodniej na temat ich oceny nadchodzącej koniunktury.
Zdaniem dyrektorów finansowych w roku 2016 Polska będzie kontynuowała bezpieczny wzrost, utrzyma niską inflację (poniżej 2 proc.) i spadek bezrobocia. – PKB Polski jest w miarę stabilne – na poziomie ok. 3 proc. W porównaniu do gospodarek rozwiniętych jest nawet o 1,1 pp. wyższe. Jednocześnie zauważalny jest lekki spadek optymizmu netto dyrektorów finansowych – zauważa Piotr Charatynowicz. – Oznacza to, że liczba firm, które wierzą, że ich perspektywy ekonomiczne będą lepsze niż w rok wcześniej jest mniejsza. Z praktyki wiadomo więc, że obniży się wzrost PKB – dodaje.
Dominuje poczucie stabilizacji gospodarczej, które pociąga za sobą nadal wysoki apetyt na ryzyko (47 proc. osób uważa obecny moment za dobry na jego podejmowanie, w stosunku do 63 proc. poprzedniej edycji) i istotne znaczenie inwestycji (dla 44 proc. CFO jest to priorytet na rok 2015). Osoby odpowiedzialne za finanse będą jednak bardzo ostrożnie podejmować decyzje o wydawaniu przez firmy pieniędzy.
– Finansowanie zewnętrzne będzie wybierane coraz częściej – mówi specjalista Deloitte. Nadal najczęściej wybieranym źródłem finansowania jest kredyt bankowy. Powód – wysoka dostępność.
Po czym CFO ocenią, czy firma odniosła sukces finansowy? Do tej pory priorytetem były przychody. Dziś o sukcesie będzie świadczyć poprawa płynności oraz redukcja kosztów pośrednich. – Jest to odpowiedź na rosnącą presję cenową oraz obawę o spadek popytu – prognozowane główne ryzyka w tym roku. Restrukturyzacja nabiera zatem coraz większego znaczenia – zwraca uwagę Piotr Charatynowicz.
W drugiej części spotkania Agnieszka Mitoraj, dyrektor w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte, omówiła istotne zmiany w zakresie dokumentowania transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Trzeba mieć na uwadze to, że ceny transferowe są jednym z priorytetów kontroli podatkowych zapowiadanych przez Ministerstwo Finansów na ten rok. – Radykalnie zmienia się sposób przeprowadzania tych kontroli – będą bardzo szczegółowe i nakierowane na zbadanie prawidłowości stosowanych cen z perspektywy zasady ceny rynkowej oraz zgodności przedstawionych w dokumentacji informacji ze stanem faktycznym – informuje Agnieszka Mitoraj.
– Nowe przepisy zmieniają również filozofię przygotowywania dokumentacji – z obecnego podejścia transakcyjnego na podejście przedstawiające całościowy obraz prowadzonej przez podatnika działalności. Te przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia 2017 roku, ale warto sprawdzić, czy transakcje przeprowadzane w naszej firmie obronią się jako zgodne z zasadą ceny rynkowej z perspektywy nowych przepisów już teraz – zaleca. Zmianie ulegają również progi transakcyjne determinujące obowiązek przygotowywania dokumentacji oraz próg powiązań kapitałowych – obecnie wynosi on 5 proc., a wzrośnie do 25 proc.
Kolejne spotkanie Deloitte w Szczecinie odbędzie się 17 marca i będzie dotyczyło klauzuli o unikaniu podwójnego opodatkowania (GAAR).
ak
Wszystkich rekordów: