Informacje

Informacje 2017-04-24

Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu?

Ponad 40 kobiet, które w zachodniopomorskich firmach pełnią funkcje kierownicze, wzięło udział w warsztatach Klubu Deloitte SheXO na temat profilaktyki wypalenia zawodowego.  
 
Karolina Hajdukiewicz prowadzi warsztaty Klubu Deloitte SheXO w Szczecinie /fot.: Mat.Deloitte / Karolina Hajdukiewicz prowadzi warsztaty Klubu Deloitte SheXO w Szczecinie /fot.: Mat.Deloitte /
Warsztaty odbyły się 21 kwietnia w hotelu Dana. Poprowadziła je Karolina Hajdukiewicz reprezentująca szczecińskie Centrum Kompetencji oraz warszawską markę BlueAmber. Ekspert specjalizująca się w psychologii przywództwa i biznesu, doświadczona menadżer i konsultant w obszarze HR. Coach współpracujący na poziomie executive i mentor.
 
Liderki zachodniopomorskich firm dowiedziały się m. in. co naprawdę motywuje ludzi do pracy i jak tę wiedzę wykorzystać, by przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu, zarówno u podwładnych, jak i u siebie. Jak wzmacniać osoby, którymi kieruje motywacja osiągnięć, a jak te, które motywuje władza i dominacja. Jak rozróżnić, kto jest entuzjastą pracy, a kto pracoholikiem. Czym jest neurotyczny perfekcjonizm i jak odróżnić go od sumienności. I co zrobić, gdy mamy problem z delegowaniem zadań, bo uważamy, że sami wykonamy je najlepiej.
 
Uczestniczki warsztatów usłyszały też, że problem stresu prowadzącego do wypalenia zawodowego dotyczyć może każdej profesji i pracownika na nawet najniższym stanowisku, który ma do wykonania proste i rutynowe czynności. U niego stres może wynikać nie tylko z samej pracy, ale i postrzegania jej przez innych – np. z brak szacunku wobec jego pracy.
 
Prowadząca warsztaty uświadamiała menedżerkom, że przekonanie iż wypalenie zawodowe dotyczy tylko starszych, bardzo doświadczonych i zmęczonych pracą pracowników, to mit: - Obniża się granica wieku. Wyniki badań i obserwacji klinicznych dowodzą, że syndrom wypalenia zawodowego coraz częściej dotyczy ludzi młodych, rozpoczynających karierę zawodową – mówiła Karolina Hajdukiewicz.
 
Radziła, jak można wzmacniać i motywować pracowników m. in. poprzez jasną ścieżkę awansów, zwiększanie zakresu obowiązków i autonomii działania, umożliwianie rozwoju zawodowego i podnoszenie kompetencji, wprowadzanie elastycznego czasu pracy i docenianie nawet drobnych dobrze wykonanych zadań.
 
Uczestniczki spotkania dowiedziały się także, jak menedżer może dbać o siebie i regenerować swoje wewnętrzne zasoby, by uniknąć wypalenia zawodowego.
 
Kluby Deloitte SheXO od 2011r. działają w kilku miastach Polski. Firma Deloitte zorganizowała je z myślą o kobietach na stanowiskach kierowniczych i zarządczych.
 
- Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym kobiety będą dzielić się doświadczeniami, poznawać się nawzajem i rozwijać się jako liderki zespołu – mówi Iwona Urbańska z Deloitte.
 
W Szczecinie Klub Deloitte SheXO działa już ponad trzy lata.
 
ata
 
Tematy: Deloitte (38) | Klub SheXO (4) |
aktualizowano: 2017-04-28 19:39
Wszystkich rekordów:

Społeczność