Informacje
Wstrzykiwacze do insuliny ze Szczecina będą hitem eksportowym?
Taki cel ma firma Copernicus, która dostała na ten cel 11 mln zł pożyczki od spółki należącej do Agencji Rozwoju Przemysłu.
Działająca przy ul. Litewskiej Copernicus Sp. z o.o. jest jednym z kilku na świecie i jedynym w Polsce producentem wstrzykiwaczy do insuliny.
Do 2014 roku firma produkowała wstrzykiwacze dla notowanego na GPW Biotonu, który miał większościowe udziały w szczecińskiej spółce. W ubiegłym roku udziały od biotechnologicznej firmy produkującej m.in. insulinę, odkupili pozostali właściciele Copernicusa - prof. Alberto Lozano Platonoff (obecnie szef rady nadzorczej), szczecińska spółka DNHS i Grzegorz Nowakowski, prezes firmy.
- Sztandarowym produktem firmy Copernicus jest wstrzykiwacz do insuliny. Naszym celem jest ekspansja na rynki zagraniczne oraz poszerzenie port folio o wstrzywkiwacze do innych substancji farmaceutycznych w formie płynnej. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z nowymi odbiorcami. Są wśród nich firmy farmaceutyczne z Argentyny, Indii oraz Iranu - mówi Monika Cimochowska, project manager w firmie Copernicus.
Właśnie na rozwój firmy i ekspansję zagraniczną przeznaczone zostaną środki pozyskane z ARP Venture - spółki należącej do Agencji Rozwoju Przemysłu. Równolegle firma skorzysta z programu finansowania przygotowanego przez Bank Ochrony Środowiska. ARP Venture poza dostarczeniem środków finansowych, zapowiada aktywne wsparcie Copernicusa w zakresie doradztwa strategicznego. Według pożyczkodawcy pozyskane środki pozwolą szczecińskiej firmie nie tylko rozwinąć produkcję i sprzedaż wstrzykiwaczy do insuliny, ale także zwiększy jej wiarygodność inwestycyjną dla innych partnerów finansowych.
- Jesteśmy dumni, że w przeciągu dziesięciu lat ciężkiej, zespołowej pracy udało nam się stworzyć innowacyjny produkt, który z powodzeniem konkuruje z urządzeniami medycznymi firm o zasięgu globalnym i o ugruntowanej pozycji w branży. Cieszymy się, że na polskim rynku istnieją podmioty takie jak ARP oraz BOŚ, które chcą wspierać rodzime przedsiębiorstwa w rozwoju oraz pomagać w ich ekspansji na rynki światowe - powiedział po podpisaniu umowy z ARP i BOŚ prof. Alberto Platonoff Lozano, przewodniczący rady nadzworczej Copernicus.
– Profil działalności spółki Copernicus w doskonały sposób spełnia kryteria polityki inwestycyjnej ARP Venture. Oprócz głównego kryterium, jakim jest innowacyjność produktowa, projekt ten ma ogromne znaczenie dla społeczeństwa. Liczba osób cierpiących z powodu chorób cywilizacyjnych ciągle rośnie. Innowacyjna technologia wdrażana przez Copernicus poprawi komfort życia wielu ludzi, którzy zmagają się z cukrzycą – mówi Piotr Krzyżewski, prezes ARP Venture. – Należy również podkreślić, że Copernicus to polska spółka, która posiada już własną skomercjalizowaną, opatentowaną, innowacyjną technologię. Dzięki środkom ARP Venture otworzy się ona w większym stopniu na rynki zagraniczne, czego potwierdzeniemsą kontakty biznesowe nawiązane z firmami z Argentyny, Indii oraz Iranu - dodał.
Copernicus zatrudnia ok. 70 osób. Spółka nie podaje informacji o wielkości sprzedaży ani o skali produkcji.
ARP Venture to spółka wchodzą w skład Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu, która została powołana w związku z wdrażaniem nowej strategii mającej na celu wzrost innowacyjności polskiej gospodarki i ułatwienie transferu nowych technologii do przemysłu.
ARP Venture działa w obszarze przemysłowym sektora małych i średnich przedsiębiorstw, inwestując w projekty innowacyjne w fazie komercjalizacji i rozwoju produkcji seryjnej oraz w fazie ekspansji produktu. Wsparcie dla Copernicusa było drugim takim przedsięwzięciem założonej w ubiegłym roku spółki. Dotychczas udzieliła ona pożyczki producentowi ekologicznych materiałów budowlanych z Krakowa.
AK, mab
Wszystkich rekordów: