Informacje

Informacje 2010-09-22

ZCh Police zostaną bez gazu?

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zapowiedziało, że jeśli będzie taka konieczność – w czwartym kwartale tego roku ograniczy dostawy gazu dla przemysłu. Może to dotknąć m.in. ZCh Police.
Dostawy gazu mogą zostać ograniczone już w październiku Dostawy gazu mogą zostać ograniczone już w październiku

- Obecna sytuacja ma związek z zerwaniem kontraktu ze spółką RosUkrEnergo oraz zaniechaniem budowy dwukierunkowego połączenia transgranicznego umożliwiającego m.in. import gazu ziemnego do Polski z Unii Europejskiej – wyjaśnia  Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PGNiG S.A. -  Pomimo podejmowanych od ponad roku działań, których celem było pozyskanie dodatkowych dostaw gazu ziemnego do Polski, możemy nie być w stanie dostarczyć gazu w pełnych ilościach zamówionych przez klientów przemysłowych.

PGNiG SA poinformowało o tym już Operatora Systemu Przesyłowego GAZ-SYSTEM SA. Wśród zakładów, które mogą zostac dotknięte tymi ograniczeniami znajdują się Zakłady Chemiczne „Police”.

- Nie ma żadnych sygnałów od dostawcy gazu, mówiących o ograniczeniach tych dostaw dlatego nie ma powodu by twierdzić, że poniesiemy jakiekolwiek dodatkowe koszty z powodu ograniczeń dostaw –  czytamy w oświadczeniu wydanym przez spółkę. - Nie ma podstaw, by twierdzić, że oświadczenie PGNiG wpłynie na sytuację naszej firmy. Rozumiemy, że nasz dostawca jest zmuszony przepisami do wydania takiego komunikatu.

Sam prezes Polic Zbigniew Miklewicz, w wypowiedzi dla Polskiego Radia Szczecin, stwierdził jednak, że gdyby dostawy gazu rzeczywiście ograniczono, będzie to ogromnie trudny problem i fatalna sytuacja dla całego przemysłu chemicznego w Polsce.

- NIe chcemy dziś spekulować na temat ewentualnych strat, bo nie wiemy, czy do ograniczenia dostaw rzeczywiście dojdzie, na jak długo i w jakim zakresie - tłumaczy Rafał Kuźmiczonek, rzecznik prasowy spółki. - Oczywiste jest jednak, że nie byłaby to dla nas dobra informacja.

Zakłady Chemiczne Police zużywaja rocznie ok. 300 mln metrów szcześciennych gazu rocznie, czyli ok. 800 - 900 tys. na dobę. Jest on wykorzystywany głównie do produkcji amoniaku.

Tematy: przemysł (84) | Police (76) | gaz (23) | PGNiG (11) |
aktualizowano: 2010-09-30 17:22
Wszystkich rekordów:

Społeczność