Informacje

Informacje 2011-06-28

Z.Ch. Police: Prezesi o plusach połączenia

Możliwość konkurowania na światowych rynkach, zwiększenie skali działalności, oszczędności i zwiększenie bezpieczeństwa finansowego – to główne korzyści jakie przyniesie konsolidacja Zakładów Chemicznych Police i Azotów Tarnów.
Jerzy Marciniak i Krzysztof Jałosiński /fot.KZ/ Jerzy Marciniak i Krzysztof Jałosiński /fot.KZ/

O planach połączenia spółek i wynikających z tego konsekwencjach, opowiedzieli na konferencji prasowej prezesi obu zakładów: Krzysztof Jałosiński i Jerzy Marciniak.
- Mamy możliwość i chcemy stworzyć dużą grupę kapitałową, która będzie konkurować z największymi europejskimi podmiotami z branży chemicznej – tłumaczył Jerzy Marciniak, prezes zarządu Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów.

Aby do tego doprowadzić, 15 czerwca Zakłady Azotowe w Tarnowie - Mościcach ogłosiły wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 49,5 mln akcji, stanowiących 66 proc. udziałów w Zakładach Chemicznych Police, po cenie 11,50 zł za jedną akcję. Minimalny próg powodzenia procesu połączenia to wykup 38,25 mln akcji Polic.

Pozytywnie na takie rozwiązanie patrzy również prezes Z.Ch. Police.
- Dzięki połączeniu, będziemy w stanie zneutralizować ewentualne wahania rynku i nie będziemy narażeni na kryzys – podkreślał Krzysztof Jałosiński. – Silny partner zapewni nam bezpieczeństwo finansowe, wiarygodność w rozmowach z bankami i pewność działania w przyszłości.

Jeżeli transakcja dojdzie do skutku, polickie zakłady zachowają odrębność prawną i pozostaną na giełdzie. Prezesi nie przewidują też zwolnień. Nie wykluczają natomiast możliwości dokapitalizowania Z.Ch. Police.
- W tej chwili realizujemy nasz plan naprawczy, choć oczywiście po ewentualnej konsolidacji pewne sprawy będzie trzeba skorygować, aby realizować wspólną politykę grupy – mówił prezes Jałosiński.

Jak podkreślano, po połączeniu, obie spółki będą mogły wykorzystać szereg synergii jak np. już podjęte działania w kwestii produkcji amoniaku. Ponadto, zwiększyć się może skala działalności oraz portfolio oferowanych produktów. Przewidywana jest również poprawa efektywności i warunków zaopatrzenia w surowce, w tym najistotniejszy - gaz ziemny.

W ubiegłym roku Azoty Tarnów w podobny sposób przejęły Zakłady Azotowe w Kędzierzynie Koźlu. Po dołączeniu do grupy polickich zakładów, powstanie grupa kapitałowa o wartości przychodów ponad 6 mld zł.

Udziałowcy polickiej spółki, czyli przede wszystkim Skarb Państwa, mają do 16 sierpnia czas na podjęcie decyzji o ewentualnej sprzedaży akcji. W tym czasie na temat połączenia wypowiedzieć się ma również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Jak jednak stwierdził prezes Marciniak, spodziewa się w tym względzie pozytywnych rozstrzygnięć.

KZ

Tematy: Police (76) |
aktualizowano: 2011-07-04 10:35
Wszystkich rekordów:

Społeczność