Informacje
Więcej informacji dla turystów
O atrakcjach miasta, szczególnie tych przyrodniczych będzie można się dowiedzieć w centrum przy Jeziorze Szmaragdowym, przy Jeziorze Głębokim i w urzędzie miasta.
W centrach informacji turystycznej będzie można uzyskać informację m.in. o atrakcjach turystycznych i przyrodniczych miasta oraz regionu, ofercie kulturalnej, rozrywkowej i komunikacji.
Pierwsze z trzech centrów powstanie przy ul. Kopalnianej w pobliżu Jeziora Szmaragdowego. Jest to teren wraz z ruinami budynków po dawnym ośrodku szkoleniowym straży pożarnej, położony w Szczecińskim Parku Krajobrazowym, w paśmie Wzgórz Bukowych. Budynek przed wojną funkcjonował jako niemiecki punkt dowodzenia artylerii przeciwlotniczej a cześć zabudowań powstała prawdopodobnie jeszcze w połowie XIX wieku za czasów działania kopalni kredy. Obiekt wraz z przyległym terenem w ramach zawartej umowy jest obecnie siedzibą Szczecińskiego Stowarzyszenia Poszukiwawczego. Atrakcją tego miejsca są podziemne tunele.
W ramach przebudowy budynek przejdzie generalny remont. Zmodernizowany zostanie między dach i wnętrze budynku, wykonana zostanie nowa elewacja wraz z oknami.
W pomieszczeniach centrum znajdzie się sala konferencyjna, pomieszczenia tematyczne np. o walorach przyrodniczych Szczecina, o Regionalnych Produktach Turystycznych czy o Tajemnicach Podziemnego Szczecina.
W związku z prowadzoną inwestycją w tym tygodniu rozpoczną się prace związane z wycinką drzew pozostających w bezpośrednim sąsiedztwie z centrum. Wycinka drzew podyktowana jest przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Drzewa wytypowane do wycinki mają zachwianą statykę koron, są przygłuszone lub występują na nich widoczne objawy zgnilizny. Część drzew zostanie usunięta również z powodów technologicznych – wykonanie pionowej izolacji budynku. Na niektórych drzewach zostaną usunięte pojedyncze konary oraz suche gałęzie. Obiekt po przeprowadzonych cięciach zostanie wyeksponowany, doświetlony i przede wszystkim bezpieczny dla odwiedzających go osób. Mając na względzie ochronę przyrody, część drewna zwłaszcza bukowego zostanie pozostawiona na gruncie do naturalnego rozkładu. Taki sposób postępowania przyczyni się do stworzenia bazy żerowej dla objętego ochroną rzadkiego gatunku owada – ciołka matowego oraz innych gatunków owadów tzw. próchnojadów. Wycinka drzew nie spowoduje utrudnień w ruchu turystycznym, przewiduje się jedynie czasowe zamknięcie szlaku spacerowego prowadzącego obok remontowanych schronów.
Drugie centrum informacji turystycznej powstanie przy Jeziorze Głębokim przy ul. Zegadłowicza. W związku z tym w przebudowie jest Edukacyjna Pracownia Przyrodnicza. W ramach inwestycji wykonany będzie między innymi dojazd od strony ul. Zegadłowicza dla osób niepełnosprawnych, wyczyszczona zostanie elewacja i kamienne murki. W budynku przeprowadzony zostanie remont w tym np. odnowiona zostanie posadzka, wyremontowana będzie kanalizacja sanitarna, wykonane będą prace tynkarskie i malarskie.
Trzecie centrum informacji turystycznej powstanie w urzędzie miasta. Jedno z pomieszczeń szczecińskiego magistratu będzie wyremontowane między innymi położona będzie nowa instalacja elektryczna i sieć internetowa, pomalowane zostaną ściany.
Łączny koszt powstania trzech nowych centrów informacji turystycznej wynosi 1,5 mln zł, z czego 75 proc. pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Wykonawca przebudowy jest Firma Handlowo Usługowa Geko z Pyrzyc.
W Szczecnie obecnie działają cztery centra informacji turystycznej, w tym jedno całoroczne i całodobowe przy ul. Niepodległości, sezonowe przy Jana z Kolna, całoroczne na Zamku Książąt Pomorskich i na dworcu PKP.
SG