Informacje
Teleskop zapowiada 80-milionową inwestycję
List podpisano 29 lipca południe na pokładzie statku wycieczkowego pływającego po Odrze. Christopher Maas, prokurent w Teleskop Sp. z o. o., przedstawił dziennikarzom zarówno historię firmy, jak i plany na przyszłość. Zgodnie z planami inwestora, już w przyszłym roku zatrudnienie w nowym zakładzie znajdzie 100 osób. Cztery lata później firma przyjmie kolejnych 300 pracowników, aby w roku 2020 osiągnąć deklarowany poziom tysiąca etatów. Belgijski inwestor z branży stalowej zadeklarował poniesienie nakładów inwestycyjnych rzędu 80 milionów złotych.
Plany rozwoju firmy związane są ze współpracą z fińskim producentem urządzeń dźwigowych Cargotec w Stargardzie Szczecińskim. Oprócz niego odbiorcami nowej fabryki mają być firmy Liebherr, Terex i Deme Dreadging, dla których Teleskop produkuje elementy dźwigów, dźwigów kontenerowych oraz systemy i urządzenia do pogłębiarek. Dla realizacji projektu inwestycyjnego kluczowy jest dostęp do nabrzeża.
List intencyjny z inwestorem, reprezentowanym przez szefów firmy: prezesa zarządu Reinera Maasa i Christophera Maasa, podpisali przedstawiciele instytucji, do których należało będzie przygotowanie terenu inwestycyjnego. Prezydent Szczecina Piotr Krzystek zapewnić ma skomunikowanie i uzbrojenie terenu inwestycyjnego wielkości 38 ha przy ul. Stołczyńskiej. Marszałek Olgierd Geblewicz zobowiązał się do rozpoznania możliwości finansowego wsparcia inwestycji miasta Szczecin w skomunikowanie i uzbrojenie terenu. Fundusz Wspierania Rozwoju Gospodarczego Miasta Szczecina Sp. z o. o. doprowadzi teren inwestycyjny do stanu umożliwiającego realizację inwestycji, a Kostrzyńsko - Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. nabędzie teren inwestycyjny, obejmie go statusem specjalnej strefy ekonomicznej i udostępni inwestorowi.
Teleskop Sp. z o. o. działa w Polsce od ponad dziesięciu lat. W trzech zakładach produkcyjnych, zlokalizowanych w Kostrzynie nad Odrą, zatrudnia 840 osób. Intencją inwestora jest stworzenie w Szczecinie nowoczesnego zakładu produkcyjnego na poziomie europejskim, na wzór hal produkcyjnych w Kostrzynie. Fabryka w Szczecinie będzie działać pod nazwą Teleyard Sp. z o. o.
Od września 2010 r. Teleskop działa też na terenie Stoczni Szczecińskiej Nowa. Zatrudnia tam około 70 pracowników, którzy wykonują prace spawalnicze. Dotychczas zainwestował około miliona złotych w adaptację hal stoczniowych.
SG