Informacje

Informacje 2009-09-08

Suwnice zamiast MiG-ów

Zakład montażowy fińskiej firmy Cargotec powstaje w Stargardzie Szczecińskim. 8 września szefowie firmy wmurowali w jego fundamenty kamień węgielny.

W uroczystości uczestniczył Mikael Mäkinen, prezes koncernu Cargotec (1. od lewej) /SG/ W uroczystości uczestniczył Mikael Mäkinen, prezes koncernu Cargotec (1. od lewej) /SG/
Fabryka Cargotec będzie gotowa w drugim kwartale 2010 roku /fot. SG/
Fabryka Cargotec będzie gotowa w drugim kwartale 2010 roku /fot. SG/
Adam Ryniak, dyrektor zarządzający  Cargotec Polska /fot. SG/
Adam Ryniak, dyrektor zarządzający Cargotec Polska /fot. SG/

Fabryka powstaje na 41 hektarach w obrębie stargardzkiego parku technologicznego. To rejon poradzieckiego lotniska wojskowego w Kluczewie. Tuż za płotem Cargotec kończy się dawny pas startowy. Tam, gdzie kiedyś startowały MiG-i,  w drugim kwartale 2010 roku zacznie działać fabryka, w której pracę znajdzie 200 osób. Tylko w 2009 roku firma zainwestuje w montownię 20 mln euro.
Stargardzka fabryka będzie jednym z większych zakładów fińskiego koncernu. Opuszczać ją będą wszystkie rodzaje produkowanych przez firmę urządzeń i pojazdów przeładunkowych - m. in. suwnice, dźwigi, pojazdy do transportu drewna i sztaplarki.
Na współpracy z Finami mogą skorzystać zachodniopomorskie przedsiębiorstwa zajmujące się konstrukcjami stalowymi.

- Już teraz nasze spółki zamawiają podzespoły od dostawców z całej Polski. Po uruchomieniu montowni w Stargardzie będziemy szukać kooperantów na Pomorzu Zachodnim - zapowiada dyrektor stargardzkiego zakładu Cargotecu Adam Ryniak.

Z okazji wmurowania kamienia węgielnego, plac budowy w Kluczewie odwiedzili wiceminister gospodarki Rafał Baniak, Sławomir Majman, prezes zarządu PAIiIZ i Vesa Himanen, ambasador Finlandii W Polsce.

Jeden z siedmiu

Fiński inwestor rozważał siedem lokalizacji w kilku krajach. Dlaczego wybrał Stargard?

- Budując fabrykę w Stargardzie będziemy blisko naszego najważniejszego rynku - Europy Zachodniej. Łatwiej będzie na m też wzmocnić naszą pozycję w Europie Środkowej i Wschodniej Chcę też zwrócić uwagę na bardzo dobrą współpracę z władzami lokalnymi – mówi Mikael Mäkinen, prezes koncernu Cargotec.

- Ta inwestycja to wielki sukces m. in. Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Marszałkowskiego, PAIiIZ oraz władz lokalnych i regionalnych. Ale w województwie mamy też trudny przykład jakim jest przypadek Stoczni Szczecińskiej. Mam nadzieję, że wysoko wykwalifikowani stoczniowcy znajdą pracę w zakładzie Cargotec - powiedział Witold Jabłoński, wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Przeładunki rodem z Finlandii

Cargotec Corporation powstała w 2005 roku w wyniku fuzji trzech firm będących liderami na rynku urządzeń przeładunkowych i transportowych. Zatrudnia ok. 12 tys. osób i działa w 160 krajach. Jej zakłady produkcyjne znajdują się w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Akcje firmy notowane są na giełdzie NASDAQ OMX Helsinki Ltd. W 2008 roku firma osiągnęła 3,4 mld euro przychodów i 174 mln euro zysku operacyjnego.

Cargotec ogłosił plan inwestycyjny dotyczący nowego zakładu w kwietniu tego roku. W czerwcu 2009 roku zakupiono 41hektarów gruntu. Firma Cargotec zdążyła już rozpocząć montaż w halach wynajętych w  Goleniowie. Pierwszymi produktami, które opuszczą wynajęte hale montażowe, będą ramy chwytne oraz średnie ciągniki terminalowe. Produkcja w Goleniowie ma na celu m. in. przeszkolenie załogi.

mab

Tematy: inwestor (135) | Urząd Marszałkowski (50) | Stargard Szczeciński (35) | Cargotec (16) | Adam Ryniak (3) |
aktualizowano: 2009-09-08 23:13
Wszystkich rekordów:

Społeczność