Informacje

Informacje 2008-10-29

Sprzedam technologię. Naukowiec.

System wyszukiwania twarzy, czy system pomiaru kosztów ogrzewania mieszkań – czy biznes kupi pomysły szczecińskich naukowców?
Marcin Mikłasz prezentuje system rozpoznawania twarzy /fot. RCIIT/ Marcin Mikłasz prezentuje system rozpoznawania twarzy /fot. RCIIT/

Wymienione pomysły to tylko dwa z projektów stworzonych przez młodych naukowców Politechniki Szczecińskiej. Mimo, że projekty i ich twórcy znaleźli uznanie władz uczelni, to na wdrożenie ich do produkcji czy na zastosowanie w praktyce trzeba jeszcze poczekać. Jak długo – na to pytanie miała m.in. odpowiedzieć szczecińska konferencja pod hasłem „Wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej – Kreator Innowacyjności”

Podczas spotkania przedstawiono kilka z rozwiązań, które opracowali naukowcy Politechniki Szczecińskiej. Jednym z nich jest system wyszukiwania twarzy, który w może np. sprawdzić poprawność zdjęcia do paszportu biometrycznego pod kątem jego zgodności z przyjętymi standardami międzynarodowymi, czy też wyszukać podobne obrazy twarzy wśród miliona fotografii. Innym zastosowaniem tego systemu jest możliwość weryfikacji tożsamości danej osoby na podstawie fotografii, czy też rozpoznawanie w systemach monitoringu osób, którymi interesuje się np. policja czy też inne służby. To rozwiązanie można zastosować np. do uniemożliwiania chuliganom boiskowym wejścia na stadiony. – To bardzo ciekawy system, całkowicie polski, dający pewność co to zastosowanego oprogramowania, z możliwością rozwijania i modyfikowania pod kątem własnych potrzeb – wyjaśniał dr inż. Marcin Mikłasz, twórca tego pomysłu. – Na lotniskach funkcjonują już systemy, które odczytują automatycznie za pomocą systemu radiowego dane z paszportu, za pomocą kamer jest natomiast robione zdjęcie danej osoby. Jeśli dane są zgodne – nie ma mowy o kontroli, w przeciwnym razie – osoba jest zatrzymywana przez strażnika. Tak więc brak kontroli nie oznacza, że służby odpowiadające za bezpieczeństwo nie mają danych na nasz temat i że nie są one sprawdzone. Tego typu system działa np. na lotnisku w Manchesterze. Technologię dr. Mikłasza realizuje firma Telsat z Gryfic.

Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że naukowcy tworzący nowatorskie rozwiązania nie do końca jeszcze zdają sobie sprawę z możliwości komercjalizacji swych projektów, czyli tego, jak „sprzedać” swój pomysł. Projektom badawczym nie towarzyszą jak na razie biznesplany czy konkretne oferty handlowe. Pewną rolę w tym zakresie może natomiast odegrać Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii, działające przy Politechnice Szczecińskiej. Rozpoczęty właśnie program „Wsparcie Przedsiębiorczości Akademickiej INNOSTART” ma m.in. wspierać naukowców w biznesowym potraktowaniu ich pomysłów.


ptr



Tematy: nauka (53) | ZUT (45) | Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny (43) |
aktualizowano: 2008-10-31 18:25
Wszystkich rekordów:

Społeczność