Informacje

Informacje 2010-09-02

Pieniądze z UE na inwestycje Gaz-Systemu

50 mln euro na budowę tłoczni gazu w Goleniowie i gazociągu Świnoujście – Szczecin otrzyma z funduszy unijnych spółka Gaz–System.
Tłocznia gazu w Jarosławiu /fot. archiwum Gaz - System S.A./ Tłocznia gazu w Jarosławiu /fot. archiwum Gaz - System S.A./

Dofinansowanie przyznane przez Komisję Europejską to około 50 proc. szacowanej wartości obu inwestycji. Pierwsza z nich – tłocznia gazu w Goleniowie jest już w fazie realizacji, a zakończenie jej budowy planowane jest jeszcze w 2010 r. Dla gazociągu Świnoujście – Szczecin uzyskano już decyzję środowiskową, a obecnie realizowany jest projekt budowlano-wykonawczy. Zakończenie tej inwestycji planowane jest w 2013 r.

Celem tych przedsięwzięć jest wzmocnienie krajowego systemu przesyłowego, co umożliwi wprowadzenie na polski rynek gazu pochodzącego z nowego źródła dostaw, jakim będzie  terminal LNG w Świnoujściu. Rozbudowa polskiego systemu przesyłowego jest także częścią wspieranego przez Komisję Europejską projektu „Bałtyckiego połączenia międzysystemowego” polegającego na rozbudowie i modernizacji infrastruktury tak, aby możliwy był przepływ gazu między państwami w rejonie basenu Morza Bałtyckiego. Jednym z jego elementów jest m.in. połączenia planowanego gazociągu Baltic Pipe z terminalem LNG w Świnoujściu, co w przyszłości ma umożliwić zaoferowanie wolnych zdolności regazyfikacyjnych w polskim terminalu LNG podmiotom z rynku europejskiego, a krajom skandynawskim umożliwi korzystania z globalnego rynku skroplonego gazu ziemnego (LNG).
- Wsparcie naszych projektów przez Unię Europejską daje nam poczucie, że decyzje inwestycyjne, które podejmujemy, są zbieżne z unijną strategią rozwoju rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej i wpisują się w politykę tworzenia zintegrowanej sieci przesyłowej gazu ziemnego, podnoszenia bezpieczeństwa dostaw gazu oraz budowy wspólnego rynku energetycznego – mówi Jan Chadam, prezes zarządu Gaz–System S.A

Oba projekty realizowane są w ramach European Energy Programme for Recovery. Z jego budżetu pochodzić ma również 80 mln euro przeznaczonych na budowę terminalu LNG w Świnoujściu. Wniosek o dofinansowanie złożyli: spółka zależna Gaz -System S.A. - Polskie LNG S.A. oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście. Decyzja Komisji Europejskiej w tej sprawie spodziewana jest jeszcze w tym miesiącu.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz – System S.A. jest strategiczną spółką odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Firma zarządza majątkiem wartości ponad 5 miliardów złotych. Zatrudnia ponad 2 tys. osób. Jest także właścicielem spółki Polskie LNG S.A., która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu.


 

Tematy: inwestycja (310) | fundusze unijne (42) | gaz (23) |
aktualizowano: 2010-09-06 08:24
Wszystkich rekordów:

Społeczność