Informacje
PS+AR=ZUT
- Realizacja strategicznie ważnych i trudnych zadań wymagająca konsolidacji potencjału naukowego, sił i środków to zasadnicze przesłanie, które legło u podstaw decyzji o utworzeniu nowej uczelni. Działaniom tym towarzyszy systematyczna, odpowiadająca potrzebom gospodarki, aktualizacja oferty kształcenia, tworzenie warunków do prowadzenia badań naukowych ukierunkowanych na rozwój nowoczesnych technologii oraz ich transfer do przemysłu i otoczenia gospodarczego - informuje Stanisław Heropolitański, rzecznik prasowy Politechniki Szczecińskiej, a od stycznia rzecznik ZUT. - Powołanie uniwersytetu miało też za cel stworzenie perspektywy dla dalszego, szybkiego postępu nowych koncepcji technologicznych, obejmujących zarówno nauki techniczne jak i przyrodnicze, zaś wspólny dorobek obu uczelni w tych właśnie dziedzinach gwarantuje sukces przedsięwzięcia.
Konsolidacja ma też pomóc uczelni konkurować na rynku edukacyjnym w trudnych czasach postępującego niżu demograficznego.
- Bez wątpienia w najbliższym czasie będziemy obserwować realizacje podobnych fuzji - ocenia Heropolitański.
10 wydziałów, będą kolejne
Pierwszym rektorem ZUT będzie prof. dr hab. inż. Włodzimierz Kiernożycki, dotychczasowy rektor Politechniki.
W murach kilkunastu obiektów dydaktycznych studiować będzie 17 tysięcy studentów, na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych, pod opieką ponad 1,1 tys. nauczycieli akademickich, w tym prawie 280 pracowników z tytułem naukowym profesora i stopniem naukowym dr hab. W strukturach ZUT znajduje się dziesięć wydziałów, na których prowadzonych jest 35 kierunków studiów.
Wydziały ZUT:
- Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt
- Wydział Budownictwa i Architektury
- Wydział Ekonomiczny
- Wydział Elektryczny
- Wydział Informatyki
- Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki
- Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa
- Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa
- Wydział Techniki Morskiej
- Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej
Uczelnia zapowiada utworzenie nowych wydziałów, odpowiadających zmieniającym się uwarunkowaniom gospodarczym i potrzebom rynku pracy.
Uniwersytet będzie posiadał 17 uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora i dziewięć pełnych uprawnień akademickich - do nadawania stopnia naukowego dr habilitowanego oraz występowania o tytuł naukowy profesora.
Jednym z priorytetów uczelni ma być rozwijanie współpracy międzynarodowej. Chodzi zarówno o wyjazdy studentów na studia do zagranicznych uczelni partnerskich i przyjazdy studentów z tych uczelni, ale także o wyjazdy studentów na praktyki do instytucji, firm i organizacji w krajach europejskich.
Jak do tego doszło?
5 lipca 2007 roku senaty Akademii Rolniczej i Politechniki szczecińskiej podjęły jednobrzmiące uchwały o połączeniu obu uczelni, w styczniu 2008 roku podobne stanowisko przedstawiły Konwenty Samorządów Studenckich i Sejmików Doktorantów Akademii Rolniczej i Politechniki Szczecińskiej. Wieloetapowy i długotrwały proces legislacyjny zamknęła ustawa sejmowa o utworzeniu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego z 5 września 2008 r., zaś całość starań zwieńczył podpis prezydenta RP z 30 września.
mab