Informacje

Informacje 2009-03-06

Kryzysowa uchwała prezydenta Szczecina

Czynsze za najem lokali komunalnych nie wzrosną do 2010 roku, a za użytkowanie wieczyste można będzie zapłacić później.
Prezydent Piotr Krzystek podczas debaty z przedsiębiorcami /fot. mab/ Prezydent Piotr Krzystek podczas debaty z przedsiębiorcami /fot. mab/

To główne założenia uchwały, której projekt przygotował prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

- W związku z kryzysem musimy podjąć działania, które pomogą przedsiębiorcom – mówi Piotr Krzystek. - Nie chcemy nakładać na nich dodatkowych opłat czynszowych. W przypadku opłat za wieczyste użytkowanie bardzo uważnie rozpatrzymy wnioski o przesunięcie terminu wniesienia opłaty.

Prezydent dodał, że wniesienie opłaty kilka miesięcy później może być bardzo pomocne dla przedsiębiorców. Według niego na przesunięcie terminu mogą liczyć zwłaszcza te osoby, które są w trakcie realizacji inwestycji, służących stworzeniu nowych miejsc pracy.

Zamrożone stawki

Prezydent przygotował projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości stawki podstawowej za najem komunalnych lokali użytkowych w okresie od dnia 1 marca 2009r. do 28 lutego 2010r.  Proponuje w uchwale, aby podstawowa stawka czynszu nie uległa zmianie i wynosiła 2,65 zł za metr kw. Prezydent miasta uznał, że w obecnej sytuacji gospodarczej podnoszenie stawki czynszu miałoby niekorzystny wpływ na sytuację przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w gminnych lokalach użytkowych.
W Szczecinie jest 1360 komunalnych lokali użytkowych. Zarządzają nimi: ZBiLK i dwa szczecińskie TBS-y. W 2008 r. wpływy z czynszów wyniosły ok.13 mln zł.

Później za wieczyste

Do 31marca użytkownicy wieczyści gruntów powinni wnieść opłatę za rok 2009. Zgodnie z prawem istnieje jednak możliwość przesunięcia terminu opłaty. Jest to możliwe wyłącznie na wniosek użytkownika wieczystego złożony nie później niż 14 dni przed upływem terminu płatności. Aby skorzystać z przesunięcia terminu w 2009 r., wniosek użytkownika wieczystego musi wpłynąć do 17 marca włącznie. Nowy termin zapłaty nie może przekroczyć danego roku kalendarzowego.  

Osoby fizyczne muszą do wniosku dołączyć (lub uzupełnić go po złożeniu) dokumenty potwierdzające sytuację finansową np. zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o uzyskanym dochodzie za rok 2008 r. W przypadku firm oraz osób prowadzących działalność gospodarczą przesunięcie opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego jest uznawane za pomocą publiczną. Oznacza to, że konieczne jest dołączenie lub dostarczenie w terminie późniejszym dokumentów niezbędnych do udzielenia pomocy publicznej. 

Wniosek o przesunięcie terminu oraz oświadczenie o stanie majątkowym użytkownika wieczystego można znaleźć w Internecie pod tym adresem.

SG

 

Tematy: Szczecin (597) | nieruchomości (114) | Piotr Krzystek (10) |
aktualizowano: 2009-03-06 16:13
Wszystkich rekordów:

Społeczność