Informacje

Informacje 2011-07-11

50 mln na porty Zalewu Szczecińskiego

Przebudowa basenów portowych i falochronów, pogłębienie torów wodnych i nowe oznakowanie nawigacyjne, to niektóre inwestycje Urzędu Morskiego, mające poprawić infrastrukturę na Zalewie.
Podpisanie umowy o dofinansowaniu /fot. UMS/ Podpisanie umowy o dofinansowaniu /fot. UMS/

Pieniądze na realizację projektu pod nazwą „Porty Zalewu Szczecińskiego – poprawa jakości infrastruktury szansą na rozwój” pochodzą w niemal połowie z budżetu państwa. Pozostałe 22 mln zł to dotacja, przyznana Urzędowi Morskiemu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Porozumienie w tej sprawie podpisali marszałek województwa i dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.

- Czeka nas teraz najtrudniejsze wyzwanie – mówił Andrzej Borowiec, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie. – Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego, możemy rozpocząć realizację projektu, który będzie niezwykle pracochłonnym wyzwaniem, a czasu mamy niewiele – planujemy zakończyć go już za dwa lata.
– Wzmocnienie infrastruktury w zakresie poprawy żeglugi jest jednym z naszych priorytetów – podkreślał marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Jesteśmy przecież jedynym regionem w Polsce, który posiada tak ogromny potencjał i musimy z niego korzystać.

Projekt UMS obejmuje przygotowanie dokumentacji technicznej i realizację zadań związanych z poprawą stanu infrastruktury na torach wodnych i w portach położonych wokół Zalewów Szczecińskiego i Kamieńskiego. Przebudowane zostaną baseny portowe, falochrony oraz wejścia do portów w Trzebieży, Wolinie, Lubiniu, Kamieniu Pomorskim i Bazie Oznakowania Nawigacyjnego (BON) w Szczecinie.

Zmodernizowane zostanie także pływające oznakowanie nawigacyjne przy wykorzystaniu nowych rozwiązań technicznych i materiałów przyjaznych środowisku oraz wykonane zostaną prace pogłębiarskie na podejściowych torach wodnych do portów lokalnych: Trzebież, Nowe Warpno, Stepnica, Lubin, Kamień Pomorski, Dziwnów (od strony Zalewu Kamieńskiego), Wolin (od strony Zalewu Szczecińskiego).

Dodatkowo zakupione zostaną dwie szybkie jednostki inspekcyjne przeznaczone do kontroli i monitorowania wód w celu poprawy stanu bezpieczeństwa żeglugi na wodach administrowanych przez Urząd Morski w Szczecinie, a w szczególności do przeprowadzania inspekcji na wodzie, kontroli i monitorowania basenów portowych, torów podejściowych, koordynacji akcji przeciwrozlewowych, ratowniczych, itp.

Zakupionych zostanie 91 sztuk pływającego oznakowania nawigacyjnego (pławy świetlne i pławy dzienne). Pływające elementy oznakowania zostaną wyposażone w instalację solarną (ogniwa fotowoltaiczne) do zasilania systemów nawigacyjnych oraz wykonane będą z materiałów przeznaczonych do recyklingu po okresie użytkowania.

Zostaną również zmodernizowane nabrzeża BON w Szczecinie, które stanowią zaplecze techniczne funkcjonowania administracji morskiej, a także budynki kapitanatu portu w Trzebieży oraz bosmanatów portów w Kamieniu Pomorskim i Wolinie, które wchodzą w skład infrastruktury zapewniającej dostęp do portów.
 

KZ

Tematy: Urząd Marszałkowski (50) | fundusze unijne (42) | gospodarka morska (35) | finanse (34) |
aktualizowano: 2011-07-13 12:46
Wszystkich rekordów:

Społeczność