Informacje

Informacje 2010-01-28

*** Współpraca receptą na kryzys

Biznesmeni i naukowcy wzięlki udział w konferencji zorganizowanej przez Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii.
Debata o kryzysie  /fot. PŁ./ Debata o kryzysie /fot. PŁ./

Spotkanie, które odbyło sie w środę w Novotelu, rozpoczęły wystąpienia naukowców i przedstawicieli władz województwa. Dotyczyły one przede wszystkim działań gospodarczych podejmowanych w naszym regionie. Następnie, w dwóch panelach dyskusyjnych głos zabrać mogli sami przedsiębiorcy. Zebrani mieli wspólnie zastanowić się nad tym, czy i jak mogą przygotować się na kolejny cykl koniunkturalny i czy współpraca firm w regionie może mieć wpływ na spowolnienie gospodarcze.

Zdaniem prof. Dariusza Zarzeckiego z Uniwersytetu Szczecińskiego, w trudnych czasach dobrym rozwiązaniem są lokalne sieci współpracy.
- Podmiot jednoosobowy zawsze będzie budził mniejsze zaufanie, czy to w kontaktach z bankami, czy w zabieganiu o duże kontrakty – tłumaczył dariusz Zarzecki.

Swoimi doświadczeniami w budowaniu sieci współpracy podzieliła się Agnieszka Witkowska, dyrektor Logistics Center Lodimex.
- Obecnie mam przyjemność uczestniczenia w tworzeniu się klastra w branży spożywczej – mówiła. – Uważam, że jest to bardzo dobry kierunek, który daje szanse prezentowania się firmom w mocniejszej grupie. Zadaniem tego typu organizmów musi być również transferowanie wiedzy z ośrodków akademickich. Współpraca na tych dwóch polach: pomiędzy firmami i z uczelniami może dać świetne efekty. Niestety wielu przedsiębiorców nie widzi w tym swojego interesu.

- Niestety jako społeczeństwo nie jesteśmy skłonni do współpracy – potwierdza Daniel Owczarek, prezes Zachodniopomorskiej Grupy Doradczej. – Obecnie takie inicjatywy pojawiają się częściej, przedsiębiorcy organizują się, aby móc korzystać z pomocy zewnętrznej. Jednak z mojego doświadczenia wynika, że niewiele z nich przetrwało. Większość dość szybko się rozpada.

- Tworzenie klastrów przynosi największe korzyści, kiedy zrzeszają się w nich podmioty z tego samego segmentu – mówił Zbigniew Nagay, współwłaściciel firmy Radex. – Tymczasem najczęściej są one dla siebie konkurencją i mają rozbieżne interesy. Stąd też mało takich inicjatyw w naszej gospodarce.

Uczestnicy konferencji doszli również do wspólnego wniosku, że obecnie, o sile organizacji i przedsiębiorstwa stanowi przede wszystkim ich elastyczność i zdolność do szybkiego reagowania na zmieniające się okoliczności.

Tematy: Szczecin (597) | konferencja (42) |
aktualizowano: 2010-03-28 18:32
Wszystkich rekordów:

Społeczność