Informacje

Informacje 2011-05-23

RWE otworzyło farmę wiatrową pod Stargardem

15 turbin wiatrowych stanęło w Tychowie. Łącznie będą wytwarzały co najmniej 72 miliony kWh energii elektrycznej rocznie.
Otwarcie Parku Wiatrowego Tychowo /fot. Edelman/ Otwarcie Parku Wiatrowego Tychowo /fot. Edelman/

Park Wiatrowy Tychowo jest jedną z trzech inwestycji RWE w północnej Polsce. 15 turbin wiatrowych będzie wytwarzało energię elektryczną wystarczającą do zasilenia 32 tysięcy statystycznych gospodarstw domowych. Każda z turbin ma moc 2,3 megawata i wysokość blisko 150 metrów.

- Inwestycja w Park Wiatrowy w Tychowie jest wynikiem strategii Grupy RWE, zakładającej że koncern będzie się stawał coraz bardziej „zielony” i międzynarodowy -  mówi Filip Thon, Prezes Zarządu RWE Polska i Członek Zarządu spółki RWE East. - Jest także konkretnym przykładem realizacji planów rozwijania zeroemisyjnego sektora wytwarzania energii w Polsce zgodnie z zapowiedzią Grupy. W polskich warunkach klimatycznych wiatr jest najbardziej atrakcyjnym źródłem energii odnawialnej i przyczynia się do większego zrównoważenia struktury źródeł wytwarzania w energetyce zdominowanej przez węgiel. Stwarza także potencjał rynkowy dla RWE w Polsce, ponieważ zapotrzebowanie na energię odnawialną pośród naszych klientów przez cały czas rośnie.

- Budowa Parku Wiatrowego Tychowo przybliża nas o kolejny krok ku naszym celom rozwojowym w Polsce zakładającym osiągnięcie mocy zainstalowanej 300 megawatów w 2015 roku - stwierdził Paul Coffey, Dyrektor Operacyjny RWE Innogy, spółki odpowiedzialnej w Grupie RWE za rozwój działalności w obszarze energetyki odnawialnej.

Budowę farmy prowadziły polskie firmy Polimex-Mostostal (fundamenty i drogi) i SAG Elbud Gdansk Holding (instalacje energetyczne). W procesie instalacji nowych turbin uczestniczyło kilkudziesięciu mieszkańców okolicznych miejscowości. RWE płaci także lokalnemu samorządowi podatek od nieruchomości w wysokości 2 proc.

RWE należy do piątki największych firm energetycznych w Europie. Największymi firmami należącymi do RWE w Polsce są RWE Polska – odpowiedzialna wspólnie ze spółką RWE East za wsparcie rozwoju koncernu w Polsce, sprzedająca energię około 900 tysiącom klientów oraz firma RWE Stoen Operator, zarządzająca warszawską siecią elektroenergetyczną. RWE jest operatorem 3 farm wiatrowych o łącznej mocy 108 megawatów. Poprzez dodatkowe inwestycje do 2015 roku RWE planuje osiągnięcie łączne mocy 300 MW w farmach wiatrowych w Polsce – na Mazurach, Pomorzu i w Wielkopolsce.

KZ
 

Tematy: inwestycja (310) | Stargard Szczeciński (35) | energia (17) | RWE (1) |
aktualizowano: 2011-05-30 10:23
Wszystkich rekordów:

Społeczność