Po godzinach

Po godzinach 2015-11-12

Salon mody, który ubierał prezydentów Szczecina

W latach 70. „Moda Polska” podkreślała prestiż tzw. klasy średniej – lekarzy, nauczycieli, urzędników, polityków. Na pokazy i prelekcje przypominające jej złote czasy w Szczecinie zaprasza 15 listopada Stara Rzeźnia.

Na spotkanie o złotych latach Mody Polskiej w Szczecinie zaprasza Stara Rzeźnia /fot.: mat. prasowe / Na spotkanie o złotych latach Mody Polskiej w Szczecinie zaprasza Stara Rzeźnia /fot.: mat. prasowe /
Niedzielne spotkanie rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa do godz. 17:00. Wstęp na nie jest bezpłatny. Podczas spotkania w Starej Rzeźni złote lata „Mody Polskiej” w Szczecinie wspominać będą goście, którzy na żywo uczestniczyli w tym przedsięwzięciu. Poznamy kawałek historii Szczecina z czasów, gdy był on jednym z centrów polskiej mody.
 
– Podczas wydarzenia "Moda Polska w Szczecinie" zobaczymy archiwalne filmy, zdjęcia, foldery i reklamy oraz broszury ze strojami przygotowywane przez „Danę”. Samych informacji prasowych jest kilkadziesiąt i są to prawdziwe perełki – zapowiada Alicja Odrzywolska z CKE Stara Rzeźnia.
 
Spotkanie rozpocznie Zofia Zdun-Matraszek – projektantka, która tworzyła najsłynniejsze kolekcje "Dany". Jej projekty zachwycały kreatorów mody oraz klientki w całej Polsce. To właśnie ona wymyśliła sukienki typu „chłopki”.
 
Gośćmi będą również Bożena ,,Bodzienka" Sochacka – jedna z czołowych modelek „Dany” w latach 1968–1981 i Krystyna Rynkun – modelka „Dany” na początku lat 70., która opowie jak została modelką, przybliży początki modelingu w Polsce oraz przedstawi kolekcję niesamowitych zdjęć.
 
Swoimi wspomnieniami podzieli się także Bogdan Bombolewski, który w 1968 zaczął pracować jako projektant mody w Zakładach Przemysłu Odzieżowego „Odra”.
 
„Moda Polska” znów inspiruje kolejne pokolenia. – Widać, że lata 60. i 70. wracają do łask. Mam na myśli kroje, wzory, kolory. Niektórzy nawet odgrzebują z babcinych szaf różne stylizacje i pozytywnie wyróżniają się na ulicach. Jedyna różnica to detale, które są teraz inne niż kilka dekad temu – mówi Małgorzata Różniecka-Ofman, współorganizatorka wydarzenia.
 

Partner cyklu Po godzinach:
 
 
Pierwszy salon „Mody Polskiej” w Szczecinie otwarto w 1971 roku przy alei Wojska Polskiego. Siedem lat później zaczął działać drugi przy placu Żołnierza Polskiego. Zarządzała nim Elżbieta Ornowicz, która do dziś w tym miejscu prowadzi salon mody, teraz pod nazwą Moda Club.
 
„Moda Polska” jako przedsiębiorstwo państwowe powstała w 1958 roku. Miała za zadanie promować w państwowym przemyśle odzieżowym aktualne kierunki mody światowej. Pierwszą dyrektorką od spraw mody została Jadwiga Grabowska, nazywana polską Coco Chanel. To ona polskiej branży modowej nadała zachodni styl… pokazy mody, polska szkoła modelek, wzory modnych tkanin, znani projektanci, w tym Jerzy Antkowiak, który w latach 80. pełnił rolę głównego projektanta i guru modowego. Ubrania z jaskółką w logo podkreślały prestiż – były luksusowe, dobre gatunkowo, sprzedawane w limitowanych seriach.
 
Główny salon mody mieścił się w Warszawie przy ul. Chmielnej. Łącznie istniało ok. 80 salonów, które zatrudniały ok. 2 tysięcy osób. Przedsiębiorstwo "Moda Polska" przestało istnieć w 1998 roku.
 
ak
aktualizowano: 2015-11-13 23:37
Wszystkich rekordów:

Społeczność