Informacje

Informacje 2016-04-19

Przemysł medyczny tworzy kolejne miejsca pracy w regionie

Blisko 60 osób zatrudni w nowej fabryce w Stargardzie firma Radiometer, gdzie ruszy produkcja odczynników do analizy krwi. W ośmiu innych firmach branży medycznej na Pomorzu Zachodnim pracuje ok. 2,7 tys. osób.

DGS zatrudnia prawie 400 osób. W firmie działa centrum testowe aparatów słuchowych, a nawet laboratorium chemiczne /fot.: archiwum / DGS zatrudnia prawie 400 osób. W firmie działa centrum testowe aparatów słuchowych, a nawet laboratorium chemiczne /fot.: archiwum /
Na rozwój firm z przemysłu medycznego w Zachodniomoporskiem zwraca uwagę Urząd Marszałkowski. Na początku roku inwestycję w parku przemysłowym w podstargardzkim Kluczewie zakończyła spółka z duńskim kapitałem – Radiometer Solution. Nowa siedziba wraz z laboratorium ma 3 tys. m kw. powierzchni i kosztowała 23 mln zł. Obecnie firma uruchamia pierwszą z czterech linii produkcyjnych. Radiometer rozpoczęła działalność w Stargardzie w 2008 roku. Wytwarza odczynniki niezbędne do wykonywania analiz krwi pacjentów, wykorzystywane głównie w szpitalnych oddziałach ratunkowych i oddziałach intensywnej opieki.
 
O rozpoczęciu inwestycji przez Radiometer pisaliśmy w artykule >> Trzy inwestycje za 70 mln zł powstają w Stargardzie
 
Jak informuje Urząd Marszałkowski, zarząd Radiometer zdecydował się na inwestycję ze względu na warunki, jakie zaoferowało spółce miasto i region. Duńskiego inwestora chciały do siebie ściągnąć inne lokalizacje w Polsce, a nawet w Chinach.
 
– Producentów sprzętu medycznego cechuje wysoka innowacyjność. Ale należy pamiętać, że to również rynek wyjątkowo trudny i wymagający zachowania najwyższej jakości, gros produkcji trafia na eksport. Do zagranicznych inwestorów coraz śmielej dołączają polskie firmy, a ich produkty z powodzeniem radzą sobie na światowych rynkach – zauważa Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
 
Duńczycy zapuszczają korzenie na Pomorzu Zachodnim
 
Grizzly Medical to kolejny ulokowany w Stargardzie inwestor produkujący na potrzeby medycyny m.in. specjalistyczne implanty stawu biodrowego i stawu kolanowego. W Grizzly Medical pracuje blisko 100 osób. Połowa udziałów w tej spółce należy do Radiometer Solution.
 
O tym, że Duńczycy upodobali sobie Pomorze Zachodnie i znajdują tu bardzo dobre warunki do rozwoju świadczy również firma DGS, która produkcję w podszczecińskim Mierzynie zaczynała w 2007 roku jako spółka Oticon. W krótkim czasie zatrudnienie wyniosło tu 200 pracowników. Dziś DGS to jeden z największych pracodawców w regionie, który zatrudnia blisko 1,9 tys. osób. W kilku halach produkcyjnych powstają m.in. aparaty słuchowe, sprzęt diagnostyczny, płytki PCB, prowadzone są również prace nad rozwojem specjalistycznego oprogramowania. Co więcej, holding William Demant, do którego należy DGS, w ubiegłym roku zdecydował się na utworzenie w Szczecinie centrum usług finansowych grupy. 
 
Duńskie korzenie ma również mieszcząca się w Szczecinie firma Ferrosan. Produkuje urządzenia do biopsji piersi, zastawy do ciągłego znieczulenia nerwów obwodowych, a także zestawy do ograniczenia krwawienia. Zatrudnia 60 osób. 
 
Do Duńczyków należy także spółka 3shape Poland, która od 2010 roku produkuje i serwisuje w Szczecinie skanery dentystyczne na potrzeby gabinetów stomatologicznych. Firma dynamicznie się rozwija, tylko w ostatnim roku zakończyła rozbudowę zakładu z założeniem zwiększenia produkcji i uruchomienia nowej linii technologicznej. Po dwóch latach działaności w 3shape pracowało ok. 60 osób, obecnie spółka zatrudnia ponad 150 osób i poszukuje kolejnych pracowników.
 
Polskie lokalne firmy też potrafią
 
Dla przemysłu medycznego produkują także polskie firmy. Jeszcze w 1981 roku powstała w Szczecinie firma Adamus HT. Produkcję rozpoczęto od form wtryskowych stosowanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Dziś przedsiębiorstwo zatrudnia prawie 200, projektuje i produkuje stemple oraz matryce do tabletek, stopniowo poszerzając ofertę dla przemysłu farmaceutycznego o części zamienne do tabletkarek i kapsularek. Adamus HT rozwinął się także poza Szczecinem – ma sieć spółek-córek reprezentujących przedsiębiorstwo na terenie Ukrainy, Czech, Słowacji, Wielkiej Brytanii, a także Ameryki Północnej i Południowej.
 
Szerokie kontakty handlowe rozwinął również Meden Inmed z Koszalina. Spółka eksportuje do ponad 40 krajów świata. Działalność rozpoczęła w 1989 roku w garażu, od dystrybucji ultrasonografów. Kilka lat później firma posiadała już dział R&D, a dziś zatrudnia blisko 200 osób i produkuje sprzęt do rehabilitacji neurologicznej, hydroterapii, ciepłolecznictwa, światłolecznictwa. 
 
Jednym z najświeższych przykładów przedsiębiorstw produkujących na rzecz medycyny jest spółka Copernicus. To jeden z kilku na świecie i jedyny w Polsce producent wstrzykiwaczy do insuliny zatrudniający 70 osób. W ostatnim czasie firma została wyróżniona tytułem „Orła Eksportu 2016”.
 
Inna polska firma, choć nie wyczerpująca listy przedsiębiorstw przemysłu medycznego na Pomorzu Zachodnim, to założona w 2002 roku spółka AwaMed Medizintechnik. W Mierzynie produkuje sprzęt i aparaturę medyczną, m.in. panele, mosty i kolumny medyczne. Pracuje w niej prawie 30 osób.
 
ak
Tematy: rynek pracy (18) | Pomorze Zachodnie (13) | branża medyczna (9) | DGS Business Services (8) | DGS Poland (8) | 3shape Poland (4) | Copernicus (3) | AwaMed (2) |
aktualizowano: 2016-04-27 10:46
Wszystkich rekordów:

Społeczność