Informacje

Informacje 2012-10-04

Przedstawiciele Banku Światowego z wizytą w Technoparku Pomerania

Reprezentacja Klastra ICT Pomorze Zachodnie spotkała się z przedstawicielami Banku Światowego, aby rozmawiać o programie ICT Twinning, czyli współpracy pomiędzy polskimi i międzynarodowymi  firmami ICT.

Uczestnicy spotkania w Technoparku Pomerania  /fot.: archiwum  / Uczestnicy spotkania w Technoparku Pomerania /fot.: archiwum /

Bank Światowy prowadzi obecnie rozmowy w kilku wybranych regionach w Polsce na temat nawiązania polsko-izraelskiej współpracy firm technologicznych, studentów i startupów, którą planuje wspierać w ramach programu ICT Twinning. Celem programu jest rozwój konkurencyjności i budowanie pozycji firm na rynkach międzynarodowych. Międzynarodowa kooperacja m.in. z rozwiniętym izraelskim sektorem IT ma wpłynąć na wzrost poziomu przedsiębiorczości, innowacji i konkurencyjności w Polsce poprzez realizowane wspólnie projekty biznesowe.

Wstępne założenia programu przewidują identyfikację nisz rynkowych i możliwych pól współpracy, łączenie międzynarodowych inicjatyw w wyniku rozmów i spotkań kooperacyjnych, wymianę specjalistów, finansowanie infrastruktury IT oraz platform rozwoju oprogramowania, specjalistyczne wsparcie technologiczne, a także opracowane rozwiązania prawne w zakresie własności intelektualnej, które będą mogły stać się podstawą technologiczno-biznesowej współpracy.

Środowe spotkanie w szczecińskim Technoparku Pomerania odbyło się z udziałem władz Klastra ICT Pomorze Zachodnie, zrzeszającego blisko 60 firm działających w branży informatycznej. – Liczymy na nawiązanie interesującej współpracy – mówi Grzegorz Fiuk, prezes Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego zarządzającego Technoparkiem Pomerania oraz prezes Stowarzyszenia Klaster ICT Pomorze Zachodnie. - Nasz region ma duży potencjał a Bank Światowy to partner, z którym nasze firmy mogą rozwinąć nowe obszary rozwoju i kooperacji w skali międzynarodowej. Właśnie do takich ciekawych projektów staramy się aktywizować i zachęcać przedsiębiorców

– Rozmawialiśmy o wielu obszarach współpracy, od rozbudowy sieci szerokopasmowych, rozwoju kooperacji w oparciu o ICT czy budowania związków partnerskich pomiędzy firmami polskimi i światowymi tej branży – podsumował spotkanie Carlo Maria Rossotto, Główny Specjalista ICT, Koordynator Regionalny ds. ECA, MENA i ICT Banku Światowego. - Widzimy duży potencjał dla rozwoju technologii informatycznych w regionie Pomorza Zachodniego i głęboko wierzymy, że sektor ICT może być motorem napędowym rozwoju ekonomicznego i tworzenia nowych miejsc pracy w tym regionie

Według danych Banku Światowego, małe i średnie firmy oraz startupy są głównym motorem napędowym innowacji i tworzenia nowych miejsc pracy, nawet w okresie kryzysu gospodarczego. Analizy BŚ pokazują, że Polska ma potencjał, aby stać się jednym z najszybciej rozwijających się rynków w sektorze IT/high tech, m.in. dzięki silnemu zapotrzebowaniu wewnętrznemu na rozwiązania ICT oraz licznym inicjatywom wspierającym budowę społeczeństwa informacyjnego.

Z prognoz wynika, że w 2012 roku wydatki na IT sięgną w naszym kraju 8,8 mld dolarów. Jednak, zdaniem BŚ, barierami dla polskich firm sektora IT i wysokich technologii są skupienie na krajowym rynku oraz niewystarczające możliwości wyjścia na międzynarodowe rynki poza Unią Europejską.
 

KZ

Tematy: Szczecin (597) | IT (73) | zagranica (56) | Technopark Pomerania (37) | klaster (17) |
aktualizowano: 2012-10-18 11:19
Wszystkich rekordów:

Społeczność