Informacje

Informacje 2014-04-29

Przedsiębiorcy z Technoparku działają wspólnie

Powstanie nowych firm i miejsc pracy, zdobywanie prestiżowych zleceń oraz wpływanie na jakość kształcenia informatyki w szczecińskich szkołach  – to najważniejsze efekty współpracy firm branży IT działajacych w Technoparku Pomerania.

Technopark Pomerania oferuje swoim lokatorom przestrzeń do wspólnej pracy  /fot.: mat. prasowe  / Technopark Pomerania oferuje swoim lokatorom przestrzeń do wspólnej pracy /fot.: mat. prasowe /

- Częste kontakty przedsiębiorców pracujących w Technoparku Pomerania sprawiają, że zaczynają postrzegać siebie jako partnerów, a nie konkurentów, szukają płaszczyzn współpracy i zauważają możliwość połączenia sił. W taki sposób często rodzą się nowe produkty i usługi – mówi Katarzyna Witkowska z Technoparku Pomerania.

Współpraca biznesowa sprzyja nie tylko realizowaniu wspólnych projektów, ale także powstawaniu nowych przedsiębiorstw. Busacco to firma zajmująca się elektroniczną księgowością, wspieraną usługami prawnymi, która powstała właśnie w Technoparku Pomerania. Założyło ją dwóch lokatorów parku – Paweł Pawłaszek z firmy NTConsult i Rafał Malujda, radca prawny.

- Współpraca zaczęła się w 2010 roku tuż po otwarciu Technoparku. Następnie do firmy dołączyła Edyta Móżdżyńska, a rozmowy podczas parkowych śniadań biznesowych doprowadziły do przyłączenia się Pawła Sali z firmy TwojaSuknia.pl. – wyjaśnia Rafał Malujda. - W rozwoju firmy pomagło nam także doradztwo biznesowe i wparcie promocyjne pracowników Technoparku.

Dzięki codziennym kontaktom lokatorów parku powstała także Fundacja Aegis, wspierająca projekty związane z otwartym oprogramowaniem, otwartymi standardami i danymi. Jej największym partnerem jest firma Microsoft, która kontakt ze szczecińską społecznością open source nawiązała dzięki uczestniczeniu w wydarzeniach organizowanych przez Technopark.  - Celem naszej współpracy jest rozwój „otwartych” projektów oraz między innymi promowanie idei open source wśród użytkowników technologii Microsoft – mówi Ryszard Dałkowski z firmy Microsoft.

Lokatorzy Technoparku uczestniczą w wielu wydarzeniach branżowych, w trakcie których mogą nie tylko poszerzać wiedzę, ale także zdobywać nowe kontakty i zlecenia. - Dzięki spotkaniom branżowym nawiązałem współpracę z kilkoma firmami. Pracujemy obok siebie, to umożliwia szybkie spotkania i ułatwia realizację projektów – przekonuje Piotr Rudnicki, właściciel firmy Plog.

Współpraca z innymi firmami jest pomocna również w przypadku, kiedy zleceń jest więcej niż jedna firma jest w stanie wykonać – „Klaster.IT, jedna z organizacji branżowych, mająca siedzibę w Technoparku, zbudował zaufanie między regionalnymi firmami informatycznymi. Niektóre projekty realizujemy wspólnymi siłami, często również podzlecamy sobie części projektów – mówi Marcin Kaczmarek z firmy Consileon.

Aby uczestniczyć w procesie kształcenia przyszłych pracowników, firmy zainicjowały współpracę z lokalnymi technikami informatycznymi. - Chcemy unowocześnić edukację i dostosować ją do potrzeb rynku – wyjaśnia Jolanta Balicka z Technoparku Pomerania. - Pomagamy nauczycielom m.in. poprzez opracowywanie materiałów dydaktycznych do nauczania najnowszych języków programowania czy prowadzenie specjalistycznych szkoleń dla dydaktyków. Ponadto firmy informatyczne uczestniczą w tworzeniu programu kształcenia informatycznego szczecińskich studentów.
 

KZ

aktualizowano: 2014-05-16 06:59
Wszystkich rekordów:

Społeczność