Informacje

Informacje 2012-07-03

O problemach i sukcesach w branży IT

O sposobach wspierania innowacyjnych firm z branży ICT przez Technopark Pomerania i korzyściach wynikających z działalności Klastra ICT Pomorze Zachodnie rozmawiali uczestnicy wizyty studyjnej zorganizowanej przez PARP w ramach kampanii „Świat potrzebuje Twoich pomysłów”.

Spotkanie w Technoparku Pomerania /fot.: archiwum / Spotkanie w Technoparku Pomerania /fot.: archiwum /

W pierwszej części wizyty uczestnicy spotkali się w Technoparku Pomerania, który wspiera działalność lokalnych, innowacyjnych przedsiębiorstw nie tylko poprzez udostępnianie im niezbędnej infrastruktury, ale także poprzez specjalny program inkubacji, tworzący warunki rozwoju dla początkujących firm IT - tzw. start-up’ów.

- To, co jest charakterystyczne dla działalności Technoparku Pomerania, to szeroko zakrojone wspieranie innowacyjnych firm, działających w branży IT - mówił podczas spotkania Grzegorz Fiuk, prezes Technoparku Pomerania – Na branżę IT postawiło miasto Szczecin, bo w niej właśnie specjalizuje się nasz region. Obecnie w ramach Technoparku Pomerania funkcjonuje inkubator biznesu dla firm IT. Ulokowanych jest w nim ponad 20 firm i organizacji z branży ICT ze Szczecina i regionu, którym oferujemy program inkubacji, preferencyjne warunki najmu, profesjonalną infrastrukturę, szkolenia, networking, doradztwo oraz korzystanie z zasobów serwerowni.

Katarzyna Witkowska, menedżer Działu Rozwoju Technoparku oraz wiceprezes Klastra ICT Pomorze Zachodnie, przedstawiła uczestnikom spotkania korzyści przedsiębiorstw ze współpracy w ramach Klastra , który został powołany do życia w 2007 roku, a obecnie zrzesza ponad 50 firm.  – Formuła klastrowa spełnia oczekiwania członków szczególnie w obszarze rozwijania kompetencji, wymiany doświadczeń oraz możliwości podejmowania współpracy – tłumaczyła. -  Klaster pozwala także na budowanie zaufania pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorstwami, co jest warunkiem koniecznym do inicjowania i rozwijania innowacyjnych projektów. Naszą ambicją jest również nakłanianie członków Klastra do kooperacji biznesowej, do budowania konsorcjów firm.

W programie spotkania przewidziano także prezentacje działalności innowacyjnych firm z branży IT, działających w Technoparku oraz zrzeszonych w Klastrze ICT:  Uniquesoft, IT Serwis i Marpo Systemy Informacyjne. Omawianie przez przedstawicieli firm doświadczeń stało się przyczynkiem do ciekawej dyskusji, która zaangażowała wszystkich uczestników spotkania. Dotyczyła ona kwestii finansowania innowacji, a dokładnie długich, skomplikowanych i mało elastycznych procedur finansowania innowacyjnej działalności z funduszy unijnych (m.in. PO IG), które właściwie utrudniają innowatorom rozwijanie własnego biznesu.

- Dla mnie osobiście korzystanie z dotacji unijnych na innowacyjną działalność jest bardzo dużym wyzwaniem  – wskazywał Krzysztof Kwinta z firmy IT Serwis – Napisanie projektu o dofinansowanie, zrealizowanie go i na końcu rozliczenie przysparza przedsiębiorcom wielu problemów. W branży IT finansowanie innowacyjnych pomysłów powinno odbywać się zdecydowanie szybciej, ponieważ rozwlekłości czasowe procedur mogą w przypadku tak szybko ewoluującej branży wręcz zabić innowacje. Cały proces – od złożenia wniosku o dofinansowanie do jego otrzymania – trwa często nawet do dwóch lat, a w tym biznesie, gdzie wszystko się zmienia i rozwija błyskawicznie, powinno to trwać najwyżej pół roku, bo później już projekt staje się nieaktualny.

Na zakończenie spotkania w Technoparku, Michał Kowalik, doktorant na Wydziale Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego zaprezentował uczestnikom autorski system Eye-Tracker, który służy do sterowania komputerem za pomocą wzroku. Prezentacja rozwiązania wzbudziła spore zainteresowanie wśród zebranych osób, dzięki możliwości samodzielnego, praktycznego sprawdzenia jego działania. Prelekcja dotyczyła aspektów technicznych związanych ze śledzeniem ludzkiego wzroku oraz różnorodnych zastosowań eye-tracking’u, ze szczególnym uwzględnieniem dziedziny grafiki komputerowej czasu rzeczywistego. W dalszej części programu wizyty uczestniczy udali się do Instytutu Polimerów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Wizyta w Szczecinie była ostatnią z cyklu 20 wizyt studyjnych dla przedsiębiorców i przedstawicieli mediów realizowanych przez Departament Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacyjności Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej postawy proinnowacyjne „Świat potrzebuje Twoich pomysłów”. Wizyty organizowano na terenie innowacyjnych przedsiębiorstw, parków technologicznych, inkubatorów i jednostek naukowych.

KZ
 

Tematy: start (171) |
aktualizowano: 2012-07-12 23:29
Wszystkich rekordów:

Społeczność