Informacje
Nawet 100 spotkań na targach CeBIT
Kilkanaście szczecińskich firm z branży IT zaprezentowało się podczas targów w Hanowerze. Główne korzyści to nowe kontakty biznesowe i prezentacja swoich produktów.
Podczas tegorocznych targów CeBIT swoje nowoczesne produkty i usługi zaprezentowało wiele szczecińskich firm informatycznych. Firma BTC przedstawiała swoje najnowsze rozwiązanie – antykradzieżowy system chroniący urządzenia mobilne, który powstał we współpracy ze światowym gigantem, firmą Intel. - Ostatnio podpisaliśmy strategiczną umowę, dzięki czemu nasz produkt Oxeris będzie posiadał technologię Intel Anti-Theft. – wyjaśniał Michał Olan, Cloud Product Manager z BTC. – Prezentowaliśmy Oxeris na targach CeBIT, ponieważ chcieliśmy pokazać go klientom oraz pozyskać partnerów biznesowych. Uczestniczyliśmy w wielu spotkaniach biznesowych i jesteśmy dobrej myśli”.
O korzyściach w postaci pozyskiwania partnerów biznesowych mówi także Patryk Janiak z firmy BLStream, która na targach prezentowała się na powierzchni wystawienniczej Szczecina. - Przyjechaliśmy na CeBIT po raz pierwszy - mówi. - BLStream zajmuje się tworzeniem aplikacji zarówno na platformy mobilne, jak i aplikacji typu enterprise, przygotowywanych na zamówienie pod konkretnego klienta. Chcieliśmy zaprezentować nasze usługi na międzynarodowym forum branżowym oraz nawiązać kontakty z potencjalnymi klientami. Mamy za sobą wiele spotkań i na razie wszystko wygląda bardzo obiecująco.
W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele firmy Softline, będącej dostawcą biznesowych rozwiązań IT oraz partnerem technologicznym na rynku urządzeń mobilnych i telekomunikacyjnym. – Odbyliśmy ponad 100 spotkań z potencjalnymi partnerami z całego świata – mówi Adam Kuźmiński, dyrektor działu IT w firmie Softline. - Po jednym z nich mamy już umówiony wyjazd do Brazylii, po innych rozmowach też widać, ze kontrahenci myślą poważnie o ewentualnej współpracy i traktują nas jak równorzędnego partnera. Cieszymy się, że jesteśmy doceniani. - Fakt, że Polska była partnerem strategicznym targów spowodował, że pojawiło się bardzo dużo firm z Polski, o których istnieniu nawet nie wiedzieliśmy - dodaje Krzysztof Plaga, dyrektor zarządzający. - To młode talenty tworzące ciekawe rozwiązania. Z takimi potencjalnymi partnerami też rozmawialiśmy i szukaliśmy możliwości współpracy.
Na targach prezentowały się również szczecińskie organizacje branżowe. - Dzięki temu, że Polska była w tym roku partnerem strategicznym targów, mieliśmy szersze możliwości promocji inspirujących spotkań IT – mówi Maciej Jankowski, Prezes Fundacji Rozwoju Branży Internetowej "Netcamp" – Podczas targów prezentowaliśmy takie projekty jak TEDxSzczecin, GeekySports czy Startup Weekend oraz zdobyliśmy nowe kontakty do potencjalnych prelegentów Netcampa. Odbyliśmy też wiele rozmów z partnerami naszego nowego międzynarodowego projektu badania kompetencji programistycznych, który pozwoli dotrzeć do najlepszych młodych talentów na europejskich uczelniach technologicznych.
Na powierzchni wystawienniczej miasta zaprezentowały się także Technopark Pomerania oraz Klaster ICT Pomorze Zachodnie. Technopark przedstawiał m.in. przyszłe możliwości centrum danych, które powstaje w Szczecinie w ramach rozbudowy parku. - Jesteśmy na etapie tworzenia infrastruktury centrum danych w Szczecinie, dlatego podczas tegorocznych targów CeBIT przyglądamy się najnowszym rozwiązaniom w zakresie przetwarzania danych w chmurze, czyli nowoczesnym usługom IT udostępnianym klientom przez Internet – wyjaśnia Katarzyna Witkowska z Technoparku Pomerania. Przedstawiciele parku wzięli również udział w imprezach kraju partnerskiego, m.in. w niemiecko-polskim szczycie ICT, podczas którego wysokiej rangi przedstawiciele świata gospodarki i polityki obu państw dyskutowali o aspektach polsko-niemieckiej współpracy w zakresie ICT.
Z kolei Klaster ICT Pomorze Zachodnie prezentował najnowsze produkty i usługi zrzeszonych w nim informatycznych firm ze Szczecina i regionu, m.in. Simula Car - tworzącej profesjonalne symulatory edukacyjne nauki jazdy, Live TV Systems - lidera w dziedzinie innowacyjnych systemów telewizyjnych, Netstream - firmy oferującej nowoczesne systemy dla administracji publicznej, comAngle - zajmującej się produkcją gier multimedialnych, Brandoo – agencji interaktywnej, specjalizującej się w budowaniu trwałych relacji marki z konsumentami, Brandbank – europejskiego lidera w tworzeniu, zarządzaniu i dystrybucji cyfrowych danych produktowych dla sieci handlowych, e-sklepów, producentów i dostawców czy Deepline – firmy zajmującej się kompleksową obsługą projektów multimedialnych.
CeBIT to największe i najważniejsze targi przemysłu cyfrowego na świecie, które od 1986 r. corocznie odbywają się w Hanowerze. Kluczem do sukcesu tego wydarzenia jest jego wyjątkowa formuła, łącząca targi, konferencje oraz rozmowy biznesowe w kuluarach. Dzięki temu CeBIT od lat inspiruje do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych, daje impuls do rozwoju branży ICT i ułatwia osiągnięcie sukcesu na rynku.