Informacje

Informacje 2012-07-05

Acron nadal walczy o Azoty

Rosyjskie konsorcjum do 13 lipca wydłużyło termin zapisów na sprzedaż akcji grupy kapitałowej z Tarnowa, do której należą również Zakłady Chemiczne Police.

Zakłady Chemiczne Police /fot.: archiwum / Zakłady Chemiczne Police /fot.: archiwum /

Rosyjski producent nawozów mineralnych i innych produktów chemicznych w połowie maja ogłosił wezwanie do sprzedaży akcji Azotów Tarnów. Potencjalny inwestor zamierza skupić ich tyle, aby osiągnąć 66 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Cena za jedną akcję oferowana w wezwaniu to 36 zł. Jednak termin zapisów był przedłużany już dwukrotnie. Najnowsza data końcowa to 13 lipca.

- Ponownie wydłużamy okres zapisów na sprzedaż akcji ponieważ cały czas prowadzimy intensywne rozmowy z akcjonariuszy spółki – tłumaczy Władimir Kantor, wiceprezes Grupy Acron. - Tym samym podtrzymujemy nasze pełne zaangażowanie w ten projekt.

Szefowie rosyjskiego konsorcjum spotkali się między innymi z przedstawicielami Ministerstwa Skarbu Państwa – największego udziałowca Azotów, które już wcześniej negatywnie odniosło się do wezwania i zapowiedziało, że na nie nie odpowie. Również po spotkaniu wiceminister skarbu Paweł Tamborski podtrzymał to stanowisko, jednocześnie sugerując, że Acron jest gotów podnieść wcześniej oferowaną cenę za akcje.

- Gotowość Acronu do rozmów o cenie za Azoty Tarnów nie zmienia naszej negatywnej oceny wezwania. Cena tutaj nie jest najważniejsza" - powiedział Agencji Reuters wiceminister. - Nadal decydujące są pozostałe, bardziej istotne dla nas uwarunkowania.

Te uwarunkowania to przede wszystkim realizacja strategii grupy kapitałowej na lata 2012 – 2020, która wyklucza przejęcie jej przez zewnętrznego inwestora, a opartej między innymi na integracji podmiotów należących do Grupy Azoty Tarnów oraz dalszej konsolidacji sektora chemicznego.

Tymczasem zarząd Azotów Tarnów na 14 lipca zwołał Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy. Ma ono podjąć uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Projekty uchwał przewidują emisję  (w jednej lub kilku seriach) nie więcej niż 48,1 mln akcji Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A. W wyniku emisji nowych akcji, Spółka zamierza pozyskać środki niezbędne na realizację swojej strategii, w tym w szczególności na wsparcie finansowe planowanych projektów akwizycyjnych, w szczególności nabywania akcji lub udziałów innych spółek.

ŁP

Tematy: Police (76) | Acron (3) | Azoty Tarnów (3) |
aktualizowano: 2012-07-10 10:31
Wszystkich rekordów:

Społeczność