Informacje
Jak wydostać się z lądującego na wodzie helikoptera?
M. in. to ćwiczyć będą kursanci pierwszego w Polsce certyfikowanego centrum szkolącego pracowników branży offshore w zakresie bezpieczeństwa, które powstanie w tym roku w Szczecinie.
Vulcan Training Center mieścić się będzie przy ul. Ludowej 8c, z tyłu Hotelu Vulcan. Ośrodek ma zostać oddany do użytku pod koniec tego roku, a jego działalność rozpocznie się w pierwszym kwartale 2018 roku.
Vulcan Training Center będzie szkoliło pracowników pracujących m.in. w przemyśle wydobywczym ropy naftowej, czy też przy budowie i obsłudze morskich elektrowni wiatrowych. Obiekt będzie spełniać wymagania Offshore Pertoleum Industry Training Organisation (OPITO), organizacji, która wyznacza kierunki rozwoju najwyższej klasy ośrodków tego typu na świecie. Obecnie na terenie Polski nie ma ośrodka spełniającego standardy tej organizacji, dlatego około 8 tys. pracowników tej branży z całego kraju do tej pory po wiedzę musiało wyjeżdżać głównie do Holandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii.
Centrum zamierza przeszkolić minimum 500 osób rocznie. Jednym z głównych szkoleń, które będą prowadzone przez Vulcan Training Center, będzie Basic Offshore Safety Induction & Emergency Training (BOSIET), którego najważniejszą częścią jest nauka ewakuacji ze śmigłowców w przypadku konieczności ich awaryjnego lądowania na wodzie. Wszystko odbędzie się przy pomocy najnowocześniejszego symulatora HUET (Helicopter Underwater Escape Training), czyli specjalnego urządzenia, zanurzonego w wodzie, które będzie w sposób praktyczny uczyć jak zachować się w takiej sytuacji.
Kurs będzie także rozszerzony m.in. o szkolenia przeciwpożarowe, ratowania życia na morzu i pierwszą pomoc. Vulcan Training Center będzie jedynym cywilnym ośrodkiem szkoleniowym w Polsce, wyposażonym w takie urządzenia, posiadającym własny basen o wymiarach 15 na 8m, wyciągarkę do symulowania ewakuacji rozbitka przez śmigłowiec SAR oraz łódź ratunkową.
- Zamiarem naszego centrum będzie prowadzone szkoleń nie po to by wysłać osobę na morze, ale po to by z tego morza bezpiecznie wróciła do domu, do żony lub męża i dzieci. – tłumaczy kpt.ż.w Artur Ambrożewicz, prezes zarządu i współwłaściciel Vulcan Training Center sp. z o.o. – 70 proc. kursu, który będziemy prowadzić to szkolenie praktyczne, a więc realnie uczące jak zachować się w niebezpiecznej sytuacji.
Cała inwestycja kosztuje 10 mln zł. 7,5 mln zł firma uzyskała z preferencyjnej pożyczki w ramach programu „Duża pożyczka inwestycyjna” Zachodniopomorskiego Funduszu Powierniczego JEREMIE. Operatorem tego programu jest Szczeciński Fundusz Pożyczkowy. Nabór na kolejne pożyczki trwa do końca tego roku. Skorzystać z niej mogą mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa ze Szczecina, gmin ościennych i powiatu stargardzkiego, które będą chciały realizować projekty miejskie o charakterze rewitalizacyjnym. Projekty mogą dotyczyć całego województwa, ale muszą być powiązane z terenami zdegradowanymi, czyli tymi, które są objęte Zintegrowanym Planem Zrównoważonego Rozwoju Obszarów Miejskich. W Szczecinie obszary te są wyszczególnione m.in. w Lokalnym Programie Rewitalizacyjnym. W przypadku Vulcan Training Center są to obszary postoczniowe.
SG