Informacje
Stadion publiczno-prywatny
W trakcie spotkania przedstawiono analizy wykonane przez firmę Investment Support, która jest doradcą miasta przy przedsięwzięciu. Przedstawiciele firmy zaprezentowali wielowariantową analizę prawną i finansową przedsięwzięcia, miejscy urzędnicy skupili się zaś na zaletach proponowanej lokalizacji nowego obiektu.
Szczecin chce zbudować swój stadion w Dąbiu w pobliżu istniejącego lotniska o charakterze sportowym. Miasto kończy właśnie procedury niezbędne do uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego tego miejsca. Zdaniem magistratu jednym z głównych atutów Dąbia jest fakt, że ten teren jest bardzo dobrze skomunikowany. Leży przy głównej drodze wjazdowej do miasta i jest dogodnie połączony z siecią autostrad europejskich. Niedaleko jest duża stacja kolejowa. W pobliżu zaplanowanej lokalizacji stadionu miasto budować będzie linię szybkiego tramwaju.
Stadion ma pomieścić do 30 tys. osób. Zrealizowany byłby w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Umowa wiążąca strony obowiązywałaby przez 25 do 30 lat. Rola miasta sprowadziłaby się udostępnienia terenu pod obiekt oraz ponoszenia corocznych opłat za dostępność na rzecz partnera prywatnego. Jego z kolei zadaniem byłoby zaprojektowanie, wybudowanie, sfinansowanie inwestycji a także utrzymanie obiektu i udostępnianie go miastu lub wskazanemu przez samorząd podmiotowi. W zależności od wielkości obiektu a także skali funkcji pozasportowych (np. komercyjnych) koszt budowy nowego stadionu specjaliści IS określili między 215 a 400 mln zł.
W najbliższym czasie prezydent Szczecina zwróci się do rady miasta o podjęcie decyzji w sprawie realizacji stadionu w formule PPP. Jeśli radni zaakceptują przedstawioną propozycję, miasto ogłosi postępowanie w celu wyboru partnera prywatnego. Następnie odbędą się negocjacje z potencjalnymi inwestorami oraz składanie przez nich ofert ostatecznych. Po wyborze najkorzystniejszej nastąpi podpisanie umowy i rozpocznie się projektowanie stadionu, potem jego budowa. Ukończenie inwestycji zdaniem przedstawicieli miasta nastąpiłoby w perspektywie 4-5 lat.
SG