Po godzinach

Po godzinach 2015-05-25

Cztery wymiary kultury w CKE Stara Rzeźnia

Opowieści o morskim Szczecinie, teatralne spektakle, filmy z szczecińskim wątkiem, koncert rosyjskich ballad, ciekwostki o Kaskadzie - to wszystko w tym tygodniu na Łasztowni.

Hol Starej Rzeźni /fot.: mab / Hol Starej Rzeźni /fot.: mab /
„Szczecinianie i przyjaciele”
 
Data: 26 maja 
Godzina: 18.00
Miejsce: sala Iluzjon
Bilety: wstęp wolny
 
To już trzecie spotkanie poświęcone tematyce morskiej. Tym razem będzie to spotkanie z Ludmiłą Kopycińską, znakomitym szczecińskim przewodnikiem, mającą za sobą 35 lat pracy w administracji szczecińskiego portu. Świetna znawczyni problematyki morskiego Szczecina, tym razem zapowiedziała, że szczególną uwagę skupi na przybliżeniu przybyłym sylwetki kpt.ż.w. Konstantego Maciejewicza, ze Szczecinem związanego od roku 1947 aż do odejścia na wieczną wachtę w roku 1972. Przewidziane jest również wyświetlenie archiwalnego filmu o legendarnym „Kapitanie kapitanów”. 
 
W spotkaniu uczestniczyć będą: kpt.ż.w. Olgierd Maciejewicz, syn kpt.ż.w. Konstantego Maciejewicza oraz redaktor Marek Koszur, autor książki – monografii pt. „Kapitan kapitanów”. 
 
Chcę się z Tobą spotkać: "Być kochanym" - Teatr Anny Gielarowskiej 
 
Data: 26 maja (wtorek)
Godzina: 19.30
Miejsce: sala Iluzjon
Bilety: 25 zł
 
Anna Gielarowska, aktorka i reżyserka przedstawi autorski spektakl „Być kochanym” w oparty na tekstach ks. Jana Twardowskiego. Sam ss. Jan tak napisał o artystce: „Uważam, że Ania Gielarowska mówiła wiersze, ale na szczęście nie recytowała. To mi bardzo odpowiada, nie każdy tak mówić potrafi. Mówiła w sposób prosty, naturalny. Chciałbym, żeby tak właśnie moje wiersze mówiono”.
 
Widzowie zobaczą też film o ks. Janie Twardowskim, który powstał tydzień po jego śmierci z inicjatywy Gielarowskiej. Zawiera on materiały archiwalne Gielarowskiej z przedstawienia  „Z Ziemią krążymy”, a udostępniony jest dzięki życzliwości TVP Szczecin (realizacja: Anna Świtalska, 2006).
 
„70 filmów na 70-lecie Szczecina” - pokaz filmów
 
Data: 28 maja 
Godzina: 18:00
Miejsce: sala Iluzjon
Bilety: wstęp wolny
 
Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Kamera. Zaprezentowanych zostanie siedem filmów dziennikarzy wszczecinie.tv:
  • Pierwszy odcinek Szczecin Calling: początku clubbingu (7:50)
Początki szczecińskiego clubbingu sięgają lat dziewięćdziesiątych. To był czas, kiedy Szczecin był mylony z Berlinem z racji wielu imprez, jakie się tu odbywały.
 
Wydarzenia z cyklu Techno Dance Mission, gromadziły po kilka tysięcy osób. Funkcjonowało sporo nielegalnych miejsc, powstawały pierwsze legalne miejscówki. Jak wspominają nasi rozmówcy -- to był czas, kiedy wszyscy się jednoczyli. Reprezentanci różnych stylów muzycznych bawili się na jednych imprezach.
 
Trzy odcinki cyklu „Gubiąc się”
  • Pracownia Lamp Stylowych (7:11)
Gubiąc się w Szczecinie bez trudu odnaleźć można niezwykłą pracownie Lamp Stylowych Pana Lecha Turkowskiego.
  • Krystyna Łyczywek (7:13)
Okna były powybijane, a zegar na wieży swych funkcji nie pełnił - tak przez wiele lat po wojnie wyglądał Zamek Książąt Pomorskich. Dziś, patrząc na tę budowlę ciężko to sobie wyobrazić. O tym, jak było przypominają nam zdjęcia pionierki Szczecina, Pani Krystyny Łyczywek. W historii jej klisz, jej wspomnieniach i pamiątkach związanych ze Szczecinem zgubiliśmy się tym razem.
  • LO1 Szczecin (4:44)
I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie - pierwsza po II wojnie światowej polska placówka oświatowa w województwie zachodniopomorskim. Po szkole oprowadza nas Franciszek Łuczko - nauczyciel historii.
  • Kapitan Maciejewicz - kim był? (6:23)
Kim był kapitan kapitanów? Czy Szczecinianie pamiętają tą postać?
  • Jak jedziesz?! - Ronda (5:11)
Kto ma pierwszeństwo? Ja czy tramwaj? Jak zjeżdżać z ronda? Ile pasów jest na jezdni, która prowadzi do ronda na pl. Grunwaldzkim? Jak jeździć przez ronda?
  • Leon Babiński, Kazimierz Bartoszyński - Drzewka Pamięci 2013 (7:36)
Film o Drzewkach Pamięci na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie
  • Filmowa relacja z wizyty w Szczecinie wnuka ostatniego pastora kościoła św. Jana Ewangelisty, który przyjechał ze swoją z Australii zobaczyć mieszkanie swojego dziadka do Szczecina.
Stanął w miejscu, w którym przed 1945 roku stał jego dziadek. Przemierzył przypuszczalną drogę dziadka z domu do pracy i wreszcie, był w mieszkaniu, w którym wychował się jego ojciec. Zaczęło się od zdjęć i pytania. Tutaj jego ojciec, gdy był chłopcem na balkonie w kamienicy przy Barnimstrasse 13. Potem poszukiwania. Czy przedwojenna Barnimstrasse 13, to dzisiejsza Aleja Piastów 13? 
  • Obiekt 25-lecia - symbol przemian (22:57)
Który szczeciński obiekt zaprojektowany lub wybudowany w okresie 1989 – 2014 jest symbolem przemian? Opinie architektów na temat wartości, jakie przyniósł okres minionego ćwierćwiecza. Po projekcji spotkanie z autorami filmów, twórcami i dziennikarzami portali wszczecinie.tv i wszczecinie.pl.
 
Więcej informacji na stronie www.70na70.pl.
 
Dźwięki Łasztowni: koncert Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego
 
Data: 28 maja 
Godzina: 20:00
Miejsce: sala Iluzjon
Bilety: wstęp wolny (wejściówki, liczba miejsc ograniczona)
 
To pierwszy koncert z cyklu „Dźwięki Łasztowni”. Zagra duet Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej. Podczas koncertów – zarówno po rosyjsku, jak i w polskich tłumaczeniach – duet wyśpiewuje wiele wzruszających ballad takich artystów, jak Okudżawa, Włodzimierz Wysocki oraz Żanna Biczewska: „Modlitwa”, „Pożegnanie Polski”, „Aleksander Siergiejewicz Puszkin”, „Piosenka o piechocie”, „Niebieski balonik”, „Droga na Smoleńsk”, „Pieśń gruzińska”, „Ostatni trolejbus”, „Trzy miłości”, „Reinkarnacja”, „Konie”, „Włóczęga”.
 
Andrzej Korycki i Dominika Żukowska starają się znieść klasyczny podział na artystę i widza, zdobywając kontakt z publicznością i zapraszając do wspólnego śpiewania tych znanych i lubianych utworów.
 

Partner cyklu Po godzinach:
 
Wieczór z Kaskadą
 
Data: 30 maja
Godzina: 18:00
Miejsce: sala Iluzjon
Bilety: wstęp wolny
 
Wieczór z Kaskadą składać się będzie z wielu fragmentów dotyczących tematyki tego budynku. Ważnym punktem imprezy będzie spotkanie promocyjne dotyczące książki Krystyny Pohl poświęconej Kaskadzie. Ponadto goście będą mogli wziąć udział w mini-koncercie zespołu Teatru Współczesnego oraz wystawie plakatów dotyczących tematu przewodniego. 
 
Chcę się z Tobą spotkać: "Brzydkie kaczątko" - Teatr Anny Gielarowskiej
 
Data: 31 maja
Godzina: 12:00
Miejsce: sala Iluzjon
Bilety: 18 zł
 
Przedstawienie interaktywne dla dzieci na podstawie Hansa Christiana Andersena. Jest to zaproszenie do twórczej drogi odkrywania talentów i odważnego, cierpliwego pokonywania trudności. Akcja dzieje się  wśród liści łopianu, przy kanale, w domu starszej pani oraz w ogrodzie nad stawem. Występują: kaczki, brzydkie kaczątko-łabędź, woda, kura, kot, starsza pani, dzieci w ogrodzie… Przedstawienie proponuje różne formy aktywności uczestnika: maski, pacynki, przytulanki…
 
W programie: „ABC młodego aktora” oraz wspólne zagranie przedstawienia, a także konkurs i wernisaż. Po spektaklu pogadanka dla rodziców o roli wychowawczej teatru.
 
Chcę się z Tobą spotkać: „Niezapominajki" - Teatr Anny Gielarowskiej
 
Data: 31 maja
Godzina: 18:00
Miejsce: sala Iluzjon
Bilety: 25 zł
 
Spektakl „Niezapominajki” według poezji Anny Frajlich to opowieść o spełnionej kobiecie, żonie, matce. O sile miłości rodzinnej, zdolnej przejść każdy moment graniczny. W sytuacji Autorki był to rok 1969, wyjazd do USA na fali marca 1968. Jest to spektakl o dynamizmie życia, o twórczości, przyjaciołach… O miłości do ojczyzny widzianej z perspektywy przymusowej emigracji.
 
„Niezapominajki” są poświęcone trzem kobietom Szczecina: Danucie Chudziance (aktorka, w rocznicę śmierci, zasłużona dla ZASP), Ewie Kołogórskiej (aktorka i reżyser, 5. rocznica śmierci) oraz Annie Frajlich (Honorowy Ambasador Szczecina 2007. Rok 2012 to 70. Urodziny Poetki). 
 
CKE Stara Rzeźnia zastrzega sobie prawo do zmian w harmonogramie. Wszelkie informacje są zamieszczane na profilu na facebook'u.
 
Adres: ul. Tadeusza Wendy 14, Szczecin (dojazd od Nabrzeża Starówka).
 
AK
 
Tematy: Łasztownia (34) | Stara Rzeźnia (29) | Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia (13) |
aktualizowano: 2015-05-25 21:29
Wszystkich rekordów:

Społeczność