Po godzinach
Bogaty w wydarzenia początek roku w CKE Stara Rzeźnia
Harmonogram pełen koncertów, wykładów, spotkań autorskich oraz wydarzeń charytatywnych.
- Rok 2018 był dla Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia czasem bardzo udanym. Większość organizowanych przez nas koncertów i spotkań było absolutnie wyprzedanych, a potwierdzeniem dobrego kierunku naszego rozwoju był fakt, że takie wydarzenia cykliczne jak „Gwiazdka nad Łasztownią”, „Szwajowa niedziela” czy „Niepodległość na Maszt” znowu okazały się frekwencyjnymi sukcesami. W nowym roku będziemy kontynuować te inicjatywy, które okazały się sukcesem. Każdego miesiąca odbywać się będą koncerty, szacujemy, że będzie ich minimum 3. Do tego spektakle teatralne, spotkania autorskie i wydarzenia o charakterze społecznym, które zawsze cieszą się zainteresowaniem i sprawiają, że Łasztownia jest miejscem, które jest pełne życia. Głośnych nazwisk i nowych pomysłów też będzie sporo, ale na zapowiedzi przyjdzie jeszcze czas – zdradza Patryk Walczak, kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. – Styczeń to przede wszystkim Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Finał już czwarty raz odbędzie się na Łasztowni. Na koniec miesiąca „Przystań na Bluesa” czyli koncert Domu Kultury Słowianin, który przenosi wydarzenie do Starej Rzeźni na czas remontu swojej siedziby. Zapraszamy na spektakl „Wszystko o mężczyznach”, ale i koncerty Julity Kożuszek i Yegora Zabelowa – dodaje Patryk Walczak.
Spotkania autorskie i wystawy
Już w pierwszych dniach nowego roku, na ścianach Galerii Szczecińskiej zawisną zupełnie nowe obrazy. Kolejny raz zobaczymy dzieła słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze Szczecina. - Wystawa pt. Szczecin Dzisiaj pokazuje to czego dokonali współcześni projektanci i budowniczowie. Obiektywami naszych aparatów chcieliśmy pokazać nowe. Nowe tak bardzo, że na co dzień prawie nie zauważalne. Warto czasami w codziennym zabieganiu podnieść wzrok i stwierdzić – Szczecin jest piękny – mówią uczestnicy warsztatów plastycznych, których efekty przez styczeń będzie można zobaczyć w Starej Rzeźni.
10 stycznia odbędzie się kolejne spotkanie promujące pasjonujący cykl „Podziemny Szczecin”. Spotkanie zbiega się z premiera trzeciej odsłony albumu. Zespół Podziemnego Szczecina w składzie: Andrzej Kraśnicki jr, Michał Rembas i Izabela Rosa-Grygorowicz. Tym razem autorzy opowiedzą o pracy nad trzecią, wydaną w grudniu książka z cyklu. Znalazły się w niej materiały o korytarzach pod szpitalem przy ul. Unii Lubelskiej, podziemiach przy jeziorze Szmaragdowym oraz dworcu kolejowym Szczecin Główny. Wręcz sensacyjny jest materiał o dużym schronie przy ulicy Łady. Jego zagadkę udało się wyjaśnić dopiero pod koniec listopada tego roku. W styczniu wraca również cykl spotkań z uwielbianym prof. Jackiem Rudnickim. Pierwsze spotkanie 22 stycznia o godzinie 20.00. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Koncerty oraz spektakle
11 stycznia CKE Stara Rzeźnia zaprasza na spektakl „Argentyna” w wykonaniu Teatru Tanga. Na scenie połączenie tańca, muzyki, teatru oraz innych form sztuki, która przez ponad półtorej godziny trzyma widzów w nieustającym napięciu. Emocjonujące widowisko, które podbiło całą Polskę, pierwszy raz będzie do zobaczenia w Szczecinie. Dzień później kolejny spektakl teatralny. Na scenie Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia spektakl „Wszystko o mężczyznach”, trzech szczecińskich aktorów: Adam Dzieciniak, Wiesław Lewoc i Sławomir Kołakowski występuje w sztuce popularnego chorwackiego pisarza i dramaturga Miro Gavrana.
25 stycznia na scenie CKE Stara Rzeźnia zaprezentuje się Julita Kożuszek. Znana ze stołecznych scen aktorka wykona repertuar klasycznych piosenek z lat 20. i 30. Koncert „Powróćmy jak za dawnych lat” obfitować będzie w takie przebije jak „Miłość Ci wszystko wybaczy” czy „Już nie zapomnisz mnie”. Dzień później na scenę Starej Rzeźni powróci Yegor Zabelow, jeden z popularniejszych białoruskich akordeonistów.
Charytatywny styczeń
CKE Stara Rzeźnia zaprasza wszystkich Szczecinian na 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To największe, charytatywne wydarzenie w Polsce, swój szczeciński finał będzie mieć już trzeci raz na Łasztowni. W programie koncerty, pokazy, występy, food trucki, cogodzinne licytacje, których celem będzie pozyskiwanie środków na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.
W roku 2019 CKE Stara Rzeźnia kontynuować będzie organizację wydarzeń społecznych ze Stowarzyszeniem Progressum Moniki Dyker-Woźniak. To m.in. koncert charytatywny w dniu 20 stycznia mający na celu zbiórkę pieniędzy dla Mai Wójcik na diagnostykę oraz operację w Klinice Shön w Niemczech.
W ostatni dzień stycznia wysłuchamy koncertu „Przystań na bluesa”, który z powodu remontu przeniesiony zostaje z Domu Kultury Słowianin do Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. „After Blues” to zespół, który wystąpi razem z Barbarą Włodarczyk i uczniami z Pracowni Muzycznej Allegretto, na koncercie dedykowanym wszystkim samotnym i bezdomnym. Artyści zaprezentują kompozycje własne, utwory z repertuaru Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej. Jesteśmy przekonani, że ludzie, którzy na co dzień myślą tylko o jednym - jak po ciężkim dniu zapomnieć o życiu - odnajdą na koncercie „Przystań na bluesa” wiele pozytywnych emocji. Koncert organizowany jest przez Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Dom Kultury Słowianin.
SG
fot. i mat. graficzne: CKE Stara Rzeźnia