Prezentacje

Prezentacje 2012-11-14

Spondylus: (Bez)stresowy biznes

Jak radzić sobie ze stresem w biznesie? Poznaj rady specjalistki ze Spondylusa.

Gabinet refleksoterapii Spondylus Gabinet refleksoterapii Spondylus
Gabinet refleksoterapii Spondylus
Gabinet refleksoterapii Spondylus
Gabinet refleksoterapii Spondylus
Gabinet refleksoterapii Spondylus

Człowiek każdego dnia narażony jest na stres, a to wszystko spowodowane otaczającą go rzeczywistością, gdzie najważniejszy jest sukces i majętność, gdzie stawia się na walkę i wieczną rywalizację. Czynniki prowokujące stres mogą być związane z przeciążeniem pełnionymi rolami społecznymi i zawodowymi, szybkim tempem życia, nadmiarem różnorodnych informacji itp. Istnieją także dane wskazujące na zależności pomiędzy częstością występowania choroby niedokrwiennej serca (choroba wieńcowa lub zawał serca), a przynależnością do grup społecznych i zawodowych.

Pracownicy umysłowi, szczególnie zajmujący kierownicze stanowiska w biznesie, w porównaniu z pracownikami fizycznymi o wiele częściej zapadają na tę chorobę.

Trochę psychologii

Wszyscy doskonale wiemy jak wygląda życie biznesmena. Ciągłe spotkania, konferencje, narady, przyjęcia, wygłaszanie przemówień. Ludzie tego pokroju są bardzo zestresowani. Podejmowaniu decyzji towarzyszy konieczność ponoszenia za nie odpowiedzialności. To prawda, że laury zwycięzców przypadają przełożonym, managerom, kierownikom, ale ich także obwinia się za porażki. Większy wpływ na planowanie przyszłych posunięć to także większa odpowiedzialność za przyjętą strategię działania. W tym kryje się klucz do tego, co często określa się mianem „stresu dyrektorskiego”, chociaż nie dotyczy on wyłącznie dyrektorów i osób zajmujących kierownicze stanowiska. W  biznesie  występują różne formy stresu wynikające z odpowiedzialności m.in.:

1. Stres wynikający z konieczności przewidywania skutków własnych decyzji.
2. Stres związany z byciem „na świeczniku”.
3. Stres jako następstwo osiągniętego sukcesu.
4. Stres spowodowany lękiem przed porażką.

Poznajmy wroga biznesu

Są to różne typy stresów, które ujawniają się w życiu człowieka biznesu. Symptomami stresu najczęściej w życiu biznesmena (ale nie tylko) prócz problemów układu krążenia i nowotworów mogą być także: bezsenność, bóle głowy, uczulenia, skurcze mięśni skroniowo- żuchwowych, nudności, niestrawność, zgaga, bóle pleców, niemożność rozluźnienia mięśni szyi, nadciśnienie, wysoki  poziom cholesterolu we krwi, a także alkoholizm.

Oczywiście niewielka porcja stresu potrzebna jest ludziom biznesu do mobilizacji, działania na wysokich obrotach, wyzwolenia tego specyficznego napięcia i motywacji, które pozwalają zrobić więcej i wykonać zadania jak najlepiej. Problem pojawia się wówczas, gdy tego stresu jest za dużo, gdy występuje długo i stale nam towarzyszy, a tym większy jest  kłopot gdy nie umiemy sobie z nim radzić. Stres w miejscu pracy prowadzi do demotywacji, wypalenia zawodowego, nieprzyjemnej atmosfery a co za tym idzie coraz większej liczby zwolnień i wypowiedzeń.

Jak radzić sobie ze stresem?

W zależności od rodzaju i stopnia natężenia stresu istnieją różne metody. Jedną z najpopularniejszych w ostatnim czasie jest refleksoterapia – typowo VIP-owska, jednakże bardzo skuteczna metoda. Co to takiego? Refleksoterapia to metoda masażu znana już w starożytności. Podstawą refleksoterapii, jest przekonanie, że różne obszary oraz punkty na stopach, dłoniach i głowie (strefy odruchowe) odpowiadają poszczególnym organom (częściom ciała). Tym samym, masując lub uciskając określone punkty można oddziaływać na konkretny narząd. W ten sposób wspomagany jest proces samo leczenia organizmu. Początki refleksoterapii nie są dokładnie znane, przypuszcza się jednak, że narodziła się ona w tym samym czasie co akupunktura (jedna z metod refleksoterapii), czyli około 4 tysięcy lat p.n.e. Oba te sposoby terapii mają wiele wspólnych zasad. Istnieje kilka teorii na temat fizjologicznego uzasadnienia działania masażu reflektorycznego (akupresura). Jedna z nich zakłada występowanie w ludzkim ciele sieci szlaków energetycznych, zwanych meridianami. Meridiany są to kanały przepływu energii życiowej, która krąży w organizmie. Sytuacja, w której dochodzi do zablokowania jednego z kanałów prowadzi do zaburzenia przepływu energii, a to z kolei powoduje zachwianie równowagi w organizmie. W takim stanie pojawia się ból lub rozwija choroba.

Główną zaletą refleksoterapii jest to, że jest ona doskonałą techniką relaksacyjną. Za pomocą akupunktury doprowadzamy do harmonii i równowagi organizmu (balans). Poprawiamy także krążenie, działanie układu nerwowego i przywraca równowagę między poszczególnymi funkcjami organizmu. Ponieważ większość chorób, na które cierpimy jest efektem działania stresu, doświadczony terapeuta stosujący akupresurę  lub też akupunkturę może pomóc w wielu przypadkach chorym z różnymi schorzeniami, a szczególnie w walce ze stresem.

Pierwszym etapem powinna być Diagnoza Nakatani (Ryodoraku), która opiera się na pomiarze oporu elektrycznego 24 punktów, rąk i stóp.  Jest to w pełni bezpieczna diagnostyka całego organizmu, podczas której wykonywany jest diagram energetyczny, na jego podstawie  określa się stan napięcia układu nerwowego w  meridianach. Wyniki pomiarów przewodnictwa w punktach rejestrowane są w specjalnej tabeli Ryodoraku. Następnie po dokonaniu pomiaru przygotowuje się specjalny harmonogram i opracowuje plan terapii. Leczenie może zawierać takie metody jak:

- Akupunkturę- nakłuwanie igłami w celach leczniczych; igły wykonane są ze złota, srebra lub stali.

- Rozgrzewanie meridianów (moxapunktura, fitotermopunktura, leczenie stanów zapalnych oraz zespołów bólowych)

- Działania na aktywne biologiczne punkty rożnymi metodami ( prądem, laserem, polem magnetycznym, homeopatią).

Należy pamiętać, że tak samo jak w biznesie, tak i w refleksoterapii są pewne zasady postępowania, które prowadzą do „sukcesu”. Systematyczność i wytrwałość będą w obu przypadkach miarą sukcesu. Dzięki zastosowaniu różnych metod refleksoterapii każdy biznesmen może pozbyć się różnego rodzaju bólów, zlikwidować stany zapalne kręgosłupa oraz poprawić funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Zapomnieć o stresie i zmęczeniu. Zabiegi refleksoterapii pomagają bowiem obniżyć napięcie oraz poprawiają koncentrację i samopoczucie.

Stres, jest nieodzownym elementem w życiu człowieka, dlatego każdy powinien być świadom jego wystąpienia. Gdy człowiek zna swoje zagrożenie jest w stanie je zwalczyć, dlatego głównym celem powinna być profilaktyka, zapobieganie stresowi. Sposobów na to jest wiele, a najważniejsze z nich to dokładne i rozsądne zaplanowanie swoich zadań do wykonania, dbanie o dobre relacje z innymi, dbanie o zdrowie, odpoczynek i odpowiednia postawa życiowa.

Najważniejsze są trzy kroki w postępowaniu ze stresem: poznanie stresu (nazwanie i określenie), wybranie metod antystresowych i konsekwencja w ich stosowaniu.

Karolina Świderska, fizjoterapeuta Spondylus

Literatura:
1. L. Lidell, S. Thomas, C. B. Cooke, A. Porter: Masaż. Techniki Wschodu i Zachodu. Warszawa, 1996.
2. T. Kasperczyk, S. Kmak: Masaż punktowy i inne metody refleksoterapii. Kraków, 2003.
3. G. Witkin: Stres męski. Dom Wydawniczy REBIS, Poznań, 1997.
4. http://kariera.forbes.pl/w-pracy/stres-w-pracy/stres-w-biznesie

Spondylus
Spondylus.pl
Salon medyczno-podologiczny
70-453 Szczecin, Al. Jana Pawła II 36
tel. 91 434 22 97, fax 91 433 70 36
kom: 609 825 703
e-mail: centrum@spondylus.pl

artyku promocyjny

aktualizowano: 2012-11-29 23:54
Wszystkich rekordów:

Społeczność